+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Tortullaşma ve Yeniden Oluşum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tortullaşma ve Yeniden Oluşum
  Tortullaşma ve Yeniden Oluşum


  Taşınan parçaların bir yerde çökelmesine tortullaşma denir. Büyük parçalar dağlarla düzlükler arasındaki sınır bölgesinde çökelerek teraslar oluşturur. Daha küçük parçacıklar ise eğer kara parçası üstünde bir yerde çökelmemişlerse, denize ulaşır. Irmakların taşıdığı parçalar kıyılarda deltalar oluşturur. Kıyıya yakın bir yere çökelmeyen parçalar ise daha uzaklara giderek denizin dibinde birikir. Milyonlarca yıl süren bu taşıma ve biriktirme bir süre sonra yerkabuğuna baskı yaparak iç güçleri harekete geçirir, bunlar da yeniden yükseltilerin ortaya çıkmasına neden olur.

  Dünya’mız son 570 milyon yıldan beri üç büyük orojenez, yani dağoluşumu yaşamıştır. Bunların hepsi de yukarda anlatılan aşınma ve biriktirme sonucu iç güçlerin hareketiyle ortaya çıkmıştır. Günümüzden yaklaşık 500-408 milyon yıl önceki Kaledoniyen dağoluşumu sırasında İskoçya, Norveç’teki dağlar, 387-248 milyon yıl önceki dağoluşum sürecinde Apalaşlar, Urallar ve Orta Ren Dağları, 213 milyon yıl önce başlayan son dağoluşumunda ise Alpler, Andlar, Kayalık Dağlar ve Himalayalar ortaya çıkmıştır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  bir kaya yığını tortullaşarak düzelir veya dahada büyür. bu tortulaşma sonucu kaya yeniden doğmuş gibi olur yani ilk tortullaşıp oluştuğu haline döner. bu değişim kaya yaşlanınca yine tekrarlanır aslında bu bir kısır döngüdür. yani hiçbir zaman bitmez
+ Yorum Gönder