+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Havanın Nemi Ne İle Nasıl Ölçülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Havanın Nemi Ne İle Nasıl Ölçülür
  Havanın Nemi Ne İle Ölçülür ?

  Havanın Nemi Ne İle Nasıl olçulur.jpg

  Higrometre havadaki nemi ölçmek için kullanılan bir araçtır.

  En basit higrometreler, birisinin haznesi devamlı ıslak tutulan iki termometreden oluşurlar. Islak olan haznenin etrafındaki sıvının buharlaşması, o termometrenin devamlı daha düşük sıcaklık göstermesini sağlar. Ancak donma noktasının altındaki sıcaklıklarda bu sistem çalışmamaktadır, ıslak termometrenin haznesinin etrafında ince bir buz tabakası oluşur ve sıcaklığın doğru olarak gösterilmesini engeller. Bu gibi durumlarda kuru olan termometre daha yüksek sıcaklıklar gösterebilir.

  Havadaki nem oranı, havadaki su veya su buharı miktarının bir ölçüsü değildir. Havadaki nem miktarı bir metreküp havanın yüzde 4'ünü de geçmez. Bağıl nem, o sıcaklıktaki havada buharlaşma ile yoğuşmanın nekadar dengede olduğunu gösterir. Diğer bir deyişle, bağıl nem oranı yüzde 100 olduğunda hava ile su yüzeyi arasında buharlaşma ve yoğuşma ile olan su molekülü transferi dengededir demektir. Bağıl nem yüzde 100'den küçük olduğunda ise, su vb yüzeylerden yoğuşmadan daha çok buharlaşma ile havaya su molekülü transfer edilir. Bağıl nem ne kadar küçükse havaya buharlaşma ile olan su buharı transferi o kadar hızlı ve fazladır. Bu nedenle bağıl nemin düşük olduğu günlerde cildimiz cabuk kurur ve parkelerin araları açılır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  nem havadaki su miktarı olarak görülebilir bunu ölçmek için kullanılan aletler vardır bunlara hidrometre yada nem ölçer deniliyor hem sıcaklık hem nem ölçüyorlar
+ Yorum Gönder