+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Göktürklerin Coğrafi Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Göktürklerin Coğrafi Özellikleri
  Göktürklerin Coğrafi Özellikleri ile ilgili bilgi


  Goktürklerin Coğrafi ozellikleri.jpg

  Göktürkler, M.S. 542'ye kadar Altay Dağları'nın güney eteklerinde yaşamışlardır. Çin kaynakları, ittifakla Göktürklerin Hunlardan geldiğini ifade etmektedir. Göktürkler, Aşina" adını taşıyan ve kelime anlamı olarak kurt neslini ifade eden bir Hun ailesine mensupturlar.

  Göktürk Kağanlığı (552–581), 6. yüzyılın ortasında, Asya'nın doğusunda Çin devletinin, batısında Sasani-İran devletinin sınırladığı İç Asya bozkırlarında, doğuda Avarlar, batıda Eftal / Ak Hunlar ile yapılan mücadeleler sonucunda ortaya çıktı.doğu ve bati göktürk kağanlığı olarak 2 kardeş tarafından idare edilen yerleşimler. bugünki yerleri bakımından bakıcak olursak batı göktürk devleti, doğuda balkaş gölü güneyde afganistan kuzey sınırı, batıda sivastopol ve kuzeyde kazakistan kuzey sınırından yaklaşık 500km daha açıkta bir bölge ile sınırlıydı.doğu göktürk devleti ise güneyde sincan-uygur özerk bölgesinden, batıda balkaş gölü, doguda mogolistan ulanbator, kuzeyde mogolistan kuzey sınırından yaklaşık 300km açıkta bir bölge ile sınırlıydı bu bölge incelendiğinde genellikle dağlık bir coğrafya olmasının yanında karasal bir iklimin hüküm sürüldüğü görülecektir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  hun soyundan gelen göktürkler peygamberimizin zamanına kadar yaşamışlardır yada hüküm sürmüşlerdir hüküm bölgesi kazakistan ve afkanistan yöreleridir
+ Yorum Gönder