+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sarkıt ve dikitlerin oluşumu sarkıtlar nasıl oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Sarkıt ve dikitlerin oluşumu sarkıtlar nasıl oluşur

  Sarkıt ve dikitlerin oluşumu nasıldır?
  sarkitvedikitler.jpg
  Sarkıtlar ve dikitler mağaralarda bulunur sarkıtların ve dikitlerin oluşumu ise suyun kayaları oymasının sonucunda meydana gelmişlerdir. Yağmur suları mağaralarda ki kayaların üstünden sızarken gelen suyun içersisindeki mineraller kayaların üstünde birikir ve biriktikçe kayayı uzatır. Yağmurda bulunan karbondioksit gazı taşları delen etkendir. Bu olayla birlikte meydana gelen boşluklar vardır. Kimi daşlar uzar aşağı damlayan sularda ayağıda bulunan taşların üzerine birikin ve taşları uzatır. İşte sarkıtlar ve dikitler bu şekilde oluşur. Mağaralarda bulunan dikitler ve sarkıtların görünümü çok güzeldir. Görülmeye değer bir şeydir. Tamamen doğal yollarla oluşan sarkıt ve dikitler insanlar tarafından da ilgiyle karşılık bulmaktadır. Çok hoş görüntüsü vardır.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Aslında sarkıtları gördüğünüz zaman sizde nasıl oluştuğunu bir nevi anlayacaksınızdır. Genellikle mağaralarda bulunan sarkıtlar suyun kayaları oyması sonucunda damlalar halinde yere düşerek oluşturdukları dikitlerdir.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Sarkıt ve dikitler yağmur suların mağaraların içine akarak kayaları oyması sonucu içindeki mineral ve tuzların birbirine tutunmasıyla meydana gelirler. Mağaralardaki sarkıtlar ve dikitler bir çok yerde turistleri çekmektedir ve bir çok insan tarafından gezilip görülmektedir.
+ Yorum Gönder


sarkıt neyden