+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda okyanus karadelik oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  okyanus karadelik oluşumu

  Okyanusta Karadelik Oluşumu İle İlgili Resim Ve Bilgiler


  okyanusdelik.jpg
  Bilim adamları, Atlas okyanusunun ortasında keşfedilen tuhaf 'kara deliği' incelemeye başladı.

  İngiliz araştırmacılar, 'kara deliğin', arzın merkezinin oluşumu ve bileşenleri hakkında kıymetli bilgiler sağlayacağını düşünüyor.

  İngiltere Okyanus bilimi Merkezinden jeologlar ve okyanus bilimcileri, araştırmalarına başlamadan önce açıklama yaparak, yer kabuğunda devasa bir krater olarak tanımladıkları 'deliğin' çapının, 3 bin ila 4 bin metre olduğunu belirtti.

  'Arz yüzeyinde açılmış yara'
  Uzmanlar, 4 bin 900 metre derinlikte, iki tektonik tabaka arasındaki hareketlerle oluşmuş çukuru 'arz yüzeyinde açılmış yara' olarak tanımlıyor.

  Bu devasa çukur, bilim adamlarını da şaşırttı. Zira, bu tür çukurlar genellikle volkanik magmayla doludur.

  İngiltere'deki Durham üniversitesinden Profesör Roger Searle başkanlığındaki 12 kişilik ekibin okyanus ortasında teknedeki çalışması altı hafta sürecek.

  Çalışmalarda, yüksek çözünürlükle kamerayla donatılmış özel bir robot kullanılacak. Bölgeyi arşınlayacak olan robot, çukurdan numune toplayacak. Araştırma sonuçlarının yayınlanması birkaç yılı bulacak.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  uzayda tamamda okyanusta nasıl olur acaba kara delik neticede okyanusun bir dibi var bunlarda uzaydakini andırıyor uzaydakilerin muadili. Bulunan karadeliklerin okyanuslardaki kirliliğin nasıl yayıldığını açıklamaya yardımcı olması bekleniyor
+ Yorum Gönder