+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Okyanus akıntılarının buluştuğu yerler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Okyanus akıntılarının buluştuğu yerler

  Okyanus Akıntılarının Buluştuğu Yerler Nerelerdir Biliyor Musunuz?

  Okyanus akıntılarının buluştuğu yerler.jpg

  Vancouver Adası yakınlarındaki Skookumchuck Boğazı'nda kanocu James Mole 14 deniz mili hızla yanından geçen gelgit akıntıları arasında büyük bir cesaretle ilerliyor. Burada akıntı hızı 16,5 deniz miline kadar çıkabiliyor.


  "Tanrı'nın Cebi" olarak anılan küçük bir koyun yakınındaki Browning Geçidi'nde, dalga hareketleri ve güçlü akıntılar yaşamı hem zorlaştırıyor, hem de besliyor.


  Akıntıda asılı duran çıplaksolungaçlılar küçük kabukluları yakalamak için hazır bekliyor.


  Besin zincirinin üst sıralarında yer alan foklar, soğuk sulardaki birçok canlıyı avlamanın yanı sıra balıkçıların oltalarından da balık aşırıyor.


  Browning Duvarı'na vuran parlak ışıklar, karidesin diğer canlıların çoğu için zehirli olan kırmızı anemonun dokunaçları içinde saklanmasını sağlıyor. Bu özel ilişki çerçevesinde, karides yırtıcılara ve dalgalı sulara karşı güvenli bir sığınak elde ederken, anemon da akıntıların karıştırıp havalandırdığı tortulardan ve diğer parçacıklardan arınmış oluyor.


  Tanrı'nın Cebi'nde bir denizanası süzülüyor. Bu denizanaları akıntıya yakalandıklarında, kayalara ve diğer engellere çarpma riskini göze alarak 14 deniz miline varan bir hızla yol alabiliyor. Fotoğrafçı Paul Nicklen, "İkisi yüzüme yapıştı," diyor. "İnsanın dudağına değdiklerinde gerçekten yakıyorlar."
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Kutuplardan, ekvator çizgisine doğru hareket eden akıntılara soğuk su akıntısı denir. Bu akıntılar, geçtikleri bölgeyi soğuturlar. En tanınmışları ; Labrador, Kanarya, Benguela, Oya Şiva ‘dır.
+ Yorum Gönder