+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda yağmur ormanlarındaki dev mağara Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  yağmur ormanlarındaki dev mağara

  Yağmur Ormanlarındaki Dev Mağara Hakkında Bilgiler
  :

  dev magara.jpg


  Malezya Yağmur Ormanları'nın buğulu kalbinde; dünyanın en büyük mağarası olan dev kireçtaşı evler var.

  Malezyalı jeolog ilk kez Mulu'nun kireçtaşı tepelerinde açılan kocaman mağarayı kaydettiğinde, ticari gübre olarak kullanılan kuş pisliğini, guanoyu arıyordu. Notlarının dünyanın en büyük mağarasının keşfedilmesine öncülük edeceğini bilemezdi.

  1978 yılında Borneo Adası'ndaki Sarawak alanının, Gunung Mulu Milli Parkı olmasının ardından, bir İngiliz mağaracı grubundan, yağmurla yıkanan tepelerin içinde ne olduğunun bulunması istendi. Bu grup mağaraların görünmeye değer olduğunu tahmin ediyordu. Çünkü gözenekli kireçtaşlarının uzunca bir süredir yağan yağmurlar tarafından derin bir şekilde eritildiğini düşünüyordu.

  Buranın New Mexico'nun Carlsbad Mağarası'ndan 6 kat daha büyük olduğu ortaya çıktı. Ve, o andan sonra bilinen Dünya'nın en büyük mağarası oldu.

  Mağaraların kendisi kadar büyüleyici olan, esrarengiz derinliklerindeki hayvan yaşamıdır. Akşam karanlığında avlanmak için mağaradan çıkan uçan yarası bulutu,kör örümceklerin, zehirli yılanların ve yarı şeffaf yengeçlerin karanlık dünyasında tütüyor.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  bu tür mağaralar doğal mağaralar kendiliğinden oluşmuş yapılar zaten kireç taşı oluşu oyuklaşmasını kolaylaştırmış mağara büyük olunca hayvan yaşamınada barınmasınada elverişli oluyor
+ Yorum Gönder