+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünyada gece ve gündüz değişiklikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyada gece ve gündüz değişiklikleri

  Dünyada Gece ve Gündüz Değişiklikleri Nelerdir?  Dünya ,ekseni çevresindeki dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu dönüş esnasında, güneş ışınlarının düşmediği kesim karanlıktadır. Güneş ışınlarının düştüğü kesim ise aydınlık kalır.24 saatten oluşan bir gün boyunca dünyamızın güneşe çevrik yüzünde, güneş ışınları alan kesiminde "gündüz" dür. Aynı anda güneşe çevrik olmayan,güneş ışınları almayan yüzünde ise "gece" dir.


  d-nyada-gece-ve-g-nd-z.jpg

  Dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüşü esnasında önce bir kutbunun, sonra da öteki kutbunun güneşe doğru eğimi, gece ve gündüz uzunluklarının mevsimlere göre değişmesine sebep olur. Aneak, Ekvator hattı üzerinde gece ve gündüz uzunluklarına eşittir. Bunun dışında,gece ve gündüzün uzunlukları dünyanın her yerinde de değişiklikler gösterir.

  Kuzey yarımküresinde en uzun gündüz 21 Haziran günüdür. Güney yarımküresinde, gündüzlerin uzunluğu güneye doğru gidildikçe artar. Kuzey yarımküresinde en kısa gündüz 21 Aralık gününe denk gelir.

  Kuzey Kutbu Güneş'e karşı eğimli durumdayken, burada devamlı olarak gündüzdür. Öte yanda Güney Kutbunda ise devamlı gecedir. Aynı durum Güney Kutbu için de sözkonusudur. Gece ve gündüz uzunlukları arasındaki farkın en fazla olduğu kesimler, Kuzey ve Güney kutupları çemberleri içinde kalır. Çeşitli bölgelerde gece ve gündüz uzunluklarının farklı olmasının nedeni,dünyanın ekseni üzerinde 23° (derece) 27 dakika eğimli bulunmasıdır.İlkbahar ve Sonbaharda, gündüz ve gece uzunlukları eşitliğe yakındır. Kutey Kutbu çemberinde gündüzler Mayıs ayında Ağustos'a kadar 24 saat sürer.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Eminim bu gibi konuları okulda da işlemişsiniz ve bunlar hakkında biraz bilgiye sahipsiniz. Güneş hem kendi etrafında dönerken hemde güneşin etrafında da dönmektedir. Böylelikle güneşin her dönüşü gece ve gündüzü oluşturmaktadır.
 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Dünyada gece gündüz değişikliğinin nedeni dünya ekseni etrafında 24 saatte döner bu dönüş esnasında güneş alan bölge gündüz iken güneş almayan bölge gecedir. güneşin bir dönüşü tamamlaması bir gün eder yani bir gece ve bir gündüz olmuş olur.
+ Yorum Gönder


gece gündüz oluşumu,  gece ve gündüzün oluşumu,  gece ve gündüz oluşumu,  gece ve gündüz,  güneş dünya,  dünya güneş