+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yıldırım ne gibi yerlere düşer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yıldırım ne gibi yerlere düşer

  Yıldırım nerelere düşer?


  1749 yılında Benjamin Franklin tarafından icad edilmesinden bu yana yıldırımdan korunmada geldiğimiz en son nokta, elektrostatik aktif paratonerler. Ancak Fransız bilim insanları yeni bir araştırmayla yakalama uçlarının yerini lazerlerin alacağı farklı bir sistem ortaya koyuyorlar.

  Yıldırımı çekmek için lazer ışınlarının kullanımı 1990′lardan bu yana araştırmacıların kafalarını meşgul ediyor. Buna göre terawatt seviyesinde lazerleri femtosaniye (bir saniyenin katrilyonda biri) aralıklarla gökyüzüne ateşleyerek ışının gittiği yolu iyonize etmek, yıldırımın düşerken izlediği yolu belirliyor. Ancak araştırmacılar bu sistemle yıldırım oluşturmayı bugüne dek başaramamışlardı.


  yildirim.png

  ENSTA ParisTech araştırmacılarından Andre Mysyrowicz önderliğindeki ekip, bir treyler büyüklüğündeki yeni lazeri çalıştırmayı başardılar. New Scientist‘te yer alan makaleye göre, Toulouse’da yapılan bir askeri deneyde 2.5 metre ötedeki 2 hedef için yüksek voltajlı deşarjlar oluşturuldu. Lazer kapalıyken yapay yıldırımın her seferinde daha yakın olan hedefe düştüğü gözlemlendi. Ancak lazer ateşlenerek uzaktaki hedefe yönlendirildiğinde yapay yıldırımın uzaktaki hedefe düştüğü görüldü.

  İkinci deneyde Mysyrowicz’in takımı lazeri laboratuvarın 50 metre uzağında, birbirlerine 5-20cm uzaklıkta bulunan yıldırım üreten elektrod ve ters yüklü elektrod arasından geçecek şekilde ateşledi. Yıldırım normalde bu iki elektrod arasında atlaması gerekirken lazer ateşlendiğinde deşarjın doğrudan karşı elektroda değil, lönce lazer filamentini takip edip daha sonra karşı elektroda ulaştığı görüldü. Sistem henüz tasarım ve test aşamasında.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  yıldırımın anlamı gök gürültüsü ve şimşek biçiminde görülen, havayla yer arasındaki elektrik boşalmasıdır bu sebeple elektriği iletecek nesnelere yönelir bu anlamda en yakın olan ve yüksek hedefe yönelir
+ Yorum Gönder