+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yağış miktarları zamana ve bölgeye göre değişir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yağış miktarları zamana ve bölgeye göre değişir

  Yağış Miktarları Zamana ve Bölgeye Göre Değişir mi?

  Yeryüzüne düşen yağış miktarı dünyanın her tarafında, hatta bir ülkede ve şehirde aynı olmaz. Mesela, yaz aylarında ABD’nin Georgia eyaleti Atlanta şehrinde görülen yaz sağanakları bir sokağa bir inç yada daha fazlası yağmuru bırakırken, birkaç kilometre ötesini kuru bırakabilmektedir. Keza Georgia eyaleti’nin bir ayda aldığı yağış miktarı çoğu zaman Nevada eyaletindeki Las Vegas şehrinin bir yıl boyunca aldığı yağmurdan daha fazladır. Ortalama yıllık yağış için dünya rekoru, yılda ortalama 1 140 cm (450 inç) ile Havai eyaletindeki Mt. Waialeale’ye aittir. Burada 12 ay süresince 1 630 cm (642 inç)’lik olağanüstü yağış kayıtlara geçmiş olup bu bir günde yaklaşık 5 cm (2 inç) yağış demektir. Söz konusu aşırı yağış, 14 yıl boyunca hiç yağış alamayan Şili’deki Arica’nın tam tersi bir durumdur.
  Aşağıdaki harita, milimetre ve inç cinsinden yeryüzüne düşen ortalama yıllık yağışı gösterir. Açık yeşil alanlar “çöl” olarak kabul edilebilir. Afrika’da Sahra’nın çöl olduğunu biliyorsunuzdur, fakat Grönland ve Antarktika‘nın çoğu yerinin çöl olduğunu düşünmüş müydünüz?


  Yağış miktarları.gif 2. Meryem
  Bayan Üye

  yağış miktarı bölgeye göre değişir buda iklime göre değişir anlamı taşıyor he bölede bu türkiye için özellikle farklıdır karadeniz bu anlamda en çok yağış alırken akdeniz ve güneydoğu az yağış alan bölgelerdir
+ Yorum Gönder