+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda İklim değişikliğin bitki üzerinde etkisi neleridir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İklim değişikliğin bitki üzerinde etkisi neleridir


  İklim Değişikliğin Bitki Üzerinde Etkisi Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

  İklim değişikliğinin bitkiler üzerindeki etkisi nedeniyle su baskınlarının artabileceği bildirildi. Bitkilerin kökleriyle topraktan su aldıklarının, fazla su ve karbondioksidi yapraklarındaki gözenekleriyle, dışarı attıklarının, hatırlatıldığı araştırma, havadaki karbondioksit oranı arttığında gözeneklerin daha az genişlediğini, bu nedenle toprakta biriken suyun arttığını ortaya koydu.


  klim-de-i-ikli-in-bitki-zerinde-etkisi-neleridir.jpg

  AA- İngiltere'de Richard Betts ve ekibi kıta yüzeyindeki su hareketlerini gösteren örnekleri inceledi.
  Son yüzyılda dünyadaki en önemli ırmakların debisinin yaklaşık yüzde 4 arttığının vurgulandığı araştırmada, petrol, gaz ve kömür ,kullanımındaki büyük artış nedeniyle bugün havadaki karbondioksit oranının, sanayi çağı öncesi, 18. yüzyıl ortalarındakine oranla 3'te 1 yüksek olduğu kaydedildi.

  Bugüne dek bilim adamları karbondioksit oranındaki artışın akıntıların yüzde 5-17 oranında artmasına yol açabileceğini hesaplamış, ancak bitkiler üzerindeki etkiyi göz önüne almamışlardı. Nature dergisinde, yayımlanan bu, araştırma, bitkiler üzerindeki etki de göz önüne alındığında "yağış ve sel tehlikesinin sanılandan daha da fazla olabileceğini, çünkü sağanak yağışların zaten suyla dolu yere düşebileceğini" de ortaya koydu. Bununla beraber kuraklıktaki artışın sanılandan daha az olabileceği belirtildi.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  iklim değişikliği, günümüzün en önemli çevre ve ekonomik problemleri arasında en ön sıralarda yerini almaya devam etmektedir
+ Yorum Gönder