+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Atmosferdeki Nem Oranı Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atmosferdeki Nem Oranı Hakkında
  Atmosferdeki Nem Oranı


  Atmosferde Bulunan Gazlar Nelerdir.jpg


  Atmosferde gaz halinde bulunan su buharına nem denir. İklim ve yaşam üzerinde çok önemli etkisi olan su buharının atmosfer içindeki oranı ortalama % 2’dir. Ancak yere, sıcaklığa ve zamana göre, oranı %0 ila %5 arasında değişen bir gazdır.Atmosferdeki nemin kaynağı, deniz, okyanus, göl ve topraktaki suyun buharlaşması ve bitkilerin terleme yoluyla atmosfere verdikleri su buharıdır. Sıcaklık ile buharlaşma arasında doğru orantı vardır. Su her derecede buharlaşır ancak sıcaklık arttıkça buharlaşma artar.

  Su buharlaşırken çevreden sıcaklık alır ve bu sıcaklığı içinde tutar. Buna gizli ısı denir. Su buharı tekrar yoğunlaşarak sıvı hale döndüğünde, gizli enerji açığa çıkar. Bu enerjinin bazı meteorolojik olaylar üzerinde önemli etkileri vardır. Havadaki nem miktarını ölçen alete higrometre denir.

  Nem, sıcaklığı dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Aşırı ısınma ve soğumaya engel olur.Yıl boyunca güneş ışınlarını dik ve dike yakın açılarla alan Ekvator çevresi, Dünya’nın en sıcak bölgesi olması gerekirken; nem oranının fazlalığı bu durumu engellemiştir. Buna karşın nem oranının çok düşük olduğu, dönenceler çevresindeki tropikal çöller, Dünya’nın en sıcak bölgelerini oluşturur.

  Buharlaşma arttıkça, havadaki nem de artar. 2. Meryem
  Bayan Üye

  Havanın belli bir sıcaklıkta taşıyabileceği en yüksek nem miktarıdır en fazla nem Örneğin 1 m3 hava 25°C de en çok 19,5 gram; 0°C de en çok 4,8 gram nem taşıyabilir. Doyma noktasını aşan hava yağış bırakır.
+ Yorum Gönder