+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Örtü Buzulu Nedir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Örtü Buzulu Nedir, Hakkında Bilgi

  Örtü Buzulu Nedir ?  Kutuplarda ve yüksek dağlar üzerinde yağışlar genellikle kar halinde olur. Sıcaklık çok düşük olduğu için yağan karlar erimeden üst üste birikir. Biriken bu karlara toktağan (kalıcı) kar denir. Yaz ve kış karla örtülü olan böyle yerlerin alt kısımlarına ise, toktağan (kalıcı) kar sınırı adı verilir. Enlemin etkisiyle toktağan kar sınırı Ekvatordan Kutuplara doğru azalır. Buzulların etki alanı daha çok kutuplara yakın yerlerdir. Türkiye’nin bugünkü yer şekillerinin oluşmasında en az etkili olan dış kuvvet buzullardır.
  rt-buzulu-nedir.jpg
  Kar örtüsü başlangıçta yumuşak ve gevşektir. Ancak, daha sonra soğuğun etkisi ve yağan karların sıkıştırması ile sertleşir. Buna buzkar denir. Buzkarlar, daha sonra üst üste yağan karların basıncı ile iyice katılaşır ve buzul (Glasiye Buzulu) haline gelir.

  Binlerce km2 lik sahaları geniş ve kalın bir örtü gibi kaplayan buzullara örtü buzulu, dağların zirvelerinde oluşan buzullara da takke buzulu denilmektedir. Ülkemizdeki buzullar takke buzulu şeklinde görülmektedir.

  Türkiye’deki buzul dönemi, dördüncü jeolojik zamanda, Dünya’daki iklim değişmelerine bağlı olarak başlamıştır. Bu devirde özellikle ülkemizin yüksek yerleri buzullaşma olaylarına sahne olmuştur. Bundan dolayı, 2200 m. den daha yüksek olan dağlarımızda buzulların oluşturduğu şekillendirmelere rastlanır. 2. Meryem
  Bayan Üye

  Çok geniş alanlara yayılan, kilometrelerce alan kaplayan buzul türüdür. diğer çeşitler Sirk Buzulu, Takke Buzulu,Örtü Buzulu, ve bankızdır
+ Yorum Gönder


örtüler hakkında bilgi