+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kömür Nedir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kömür Nedir, Hakkında Bilgi

  Kömür Nedir Nasıl Oluşur?


  Kömür bitki kökenli bir maddedir. Bu nedenle ana elemani karbondur. Bitkilerin, bitkilerin zamanla ve sicaklik-basinç altinda, degisim geçirmesi sonucunda olusmustur. Kömür, karbon, hidrojen, oksijen ve azottan olusan, kükürt ve mineral maddeler içeren, fiziksel ve kimyasal olarak farkli yapiya sahip bir maddedir.

  Insan yasaminda ve enerji hammaddeleri içinde çok önemli bir yere sahip olan kömür, dünyada genis rezervlere ve vazgeçilmez yaygin tüketim alanlarina sahiptir. Kömür emniyetli, üretimi kolay, ucuz ve temiz bir fosil yakittir.

  Kömür Nedir.jpg

  KÖMÜR OLUŞUM:

  Tarih öncesi batakliklarda toplanan bitki artiklarinin degisime ugramasiyla, kömür olusmustur. Arz kabugundaki tektonik hareketler sonucu, bu batakliklar, silt ve diger sedimanlarla birlikte derinlere gömülmüstür. Bu gömülme sonucu bitki artiklari yüksek sicaklik ve basinca maruz kalarak kömüre dönüsmüstür. Ilk olarak turba olusmus, sonradan linyit meydana gelmistir.

  Milyonlarca yil sonra, sicaklik ve basincin etkisiyle linyitin kömürlesme derecesi yükselerek, yari bitümlü kömürler tesekkül etmistir. Zamanla bu süreçler devam ederek, kimyasal ve fiziksel bu degisikliklerin etkisiyle, sertlesmis bitümlü kömür veya taskömürü ortaya çikmistir. Kömürün degisimi devam ederek, son asamada antrasit olusmaktadir. 2. Meryem
  Bayan Üye

  kömürle elmas aynı kökenden geliyor kimyasal formları aynı birisi çok para ediyor bir diğeri 5 kuruş etmiyor tanımışu ; kara renkli, bitkisel kaynaklı, içinde yüksek oranda karbon olan katı yakıta denilmektedir
+ Yorum Gönder