+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kırgıbayır Nedir, Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kırgıbayır Nedir, Hakkında Bilgi

  Kırgıbayır ve Özellikleri Nelerdir
  ?


  Kırgıbayır, kurak iklimlerde sel suları veya rüzgârlarla aşınan engebeli ve yerleşmeye elverişsiz aşınım şeklidir. Kanyonlar, dar vadiler, dere yarıkları ve hoodoolar gibi yeryüzü şekilleri, kırgıbayır ile ilintilidir. Bu tür alanlarda yaya olarak ulaşım çok zordur. Yine de gösterişli kaya ve toprak renkleri nedeniyle birçoğu turistik özellik taşımaktadır.Kırgıbayır terimi Kuzey Amerika'da yaşayan Lakota halkı tarafından kötü arazi olarak bilinen Makhóšiča olarak çağrılmaktadır. Yine Fransız avcılar bu tür arazileri "les mauvaises terres à traverser" – "geçmesi zor kötü arazi" olarak anmaktadır. İspanyolca bu tür arazilerin adı tierra baldía ("bozuk arazi") veya cárcava şeklindedir.
  k-rg-bay-r-ve-zellikleri-nelerdir.jpeg
  Kırgıbayır, üzerinde çok dik yokuşlar, gevşek kuru topraklar, kaygan killer, derin kumlar gibi birçok olumsuz özellikler barındırır. Kurak bölgelerdeki kırgıbayırlar az ama etkili yağışlara sahne olurlar. Yine seyrek bitki örtüsü ve yumuşak topraklar, kırgıbayırı erozyon için tam uygun bir yeryüzü şekli konumuna sokmaktadır.

  Birçok ünlü fosil yatakları da yine kırgıbayırlarda bulunmuştur. Ani aşınımlarla toprak altında kalan canlı kalıntıları, bu tür fosillerin bulunmasında ana etkenlerdendir. Özellikle kömür yataklarının rahatça bulunduğu bu alanlarda madenciliğin de gelişmiş olduğu söylenebilmektedir. 2. Meryem
  Bayan Üye

  Kırgıbayır, özellikle sağanak yağışların görüldüğü, yarıkurak bölgelerde daha sık görülür. Ülkemizde, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaygındır.
+ Yorum Gönder


kırgıbayır nedir,  kırgıbayır hakkında bilgi