+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Tepe, deniz, coğrafi bölge Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Tepe, deniz, coğrafi bölge

  Tepe, Deniz, Coğrafi Bölge Ne Demektir?  Coğrafya Konu Anlatımlarımıza Tepe Nedir, Deniz Nedir,Coğrafi Bölge Nedir,sorularının yanıtı,Tanımı ve hakkında bilgileri sizlerle paylaşarak devam ediyoruz.
  Tepe, Deniz, Coğrafi Bölge Ne Demektir.png
  Tepe Nedir

  Tepe bir yeryüzü şeklidir. Zirvesi vardır ve tek başına ya da birkaç küçük yükselti ile bir arada bulunabilir. Yüksekliği 0-500 m arasında değişen doğal coğrafi oluşumlardır.

  Deniz Nedir
  Deniz, bir okyanus ile bağı olan ve büyükbir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. Terim genellikle okyanus terimi yerine de kullanılır.
  Denizler dünya yüzeyinin % 71′ini kaplamaktadır. Yeryüzünde kapladıkları 1,338 milyar km³ hacimle dünya üzerindeki su varlığının % 96,5′ini oluşturmaktadırlar. Ancak, deniz suyu ortalama % 3,5 oranında tuz içerdiğinden, halen oldukça pahalı olan arıtma yöntemleri uygulanmadan içme suyu olarak kullanılamamaktadır.
  Denizler üzerinden gerçekleştirilen ticaret, havayoluylataşımacılığın gittikçe gelişmesine karşın, öneminden pek bir şey yitirmemiştir: Dünya ticaretinde aktarılan malların % 92′si, yılda 5,7 milyar ton, deniz yolu üzerinden taşınmaktadır.


  Coğrafi Bölge Nedir – Coğrafi Bölge Ne Demek
  Taşıdığı belirli Coğrafi özellikleri ile çevresinden ayrılan, kendi içinde benzerlik gösteren en geniş coğrafi birimdir. Coğrafi bölgelerin sınırları belirlenirken doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler temel alınır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  tepe zirve noktaya denir dağdan esinlenerek kulanılan bir kelimedir çevresindeki düz yerlerden yüksek olan ve çok kez tek başına bulunan, yüksekliği genellikle birkaç yüz metreyi geçmeyen, yamaçları olan yerlere denilmektedir
+ Yorum Gönder