+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Buzullar Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Buzullar Hakkında Bilgi

  Buzulların Yaşamı Nasıldır?


  Buzullar: Ağır ağır hareket eden, buza dönüşmüş kar yığını.

  Dünyanın soğuk bölgelerinde, kutup dolaylarında ve yüksek dağlarda karlar erimez, üst üste birikir ve yavaş yavaş buza dönüşür. Bu buz kütlesi, sert bir madde olmakla birlikte, tıpkı büyük bir ırmak gibi, yamaçlardan aşağı ağır ağır akabilir; böylece, genellikle günde 30 santimetre ile 1 metre arasında, yani yılda birkaç yüz metre ilerleyen bir buz kütlesi buzulu meydana getirir.  Buzullar.jpg.


  Buzulların Yaşamı

  Kutup bölgelerinde buz her şeyi örter. Kabartıların üstünü örten kaim tabakalar oluşturur. Tıpkı bir denizin ortasındaki adalar gibi, ancak en yüksek doruklar bu tabakaların dışında kalır. Grönland’da ve Antarktika’da kar ve buz tabakalarının kalınlığı 2 000 metreyi geçer.

  Dağlarda buz ancak çok yükseklerde (Alpler’de 3 000 metrenin, Afrika’nın merkezinde 5 000 metrenin üzerinde) oluşur.

  Genellikle buzulların boyu birkaç kilometreyi aşmaz; ama İsviçre’de, Alpler’in en önemli buzulu olan Aletsch’in uzunluğu 33 kilometredir.

  Buzullar ilerlerken yollarına çıkan kayaları âdeta törpüler, aşındırır, cilâlar, üzerinde derin çizgiler açar. Buzul akarken bir buldozer gibi, kopardığı taş ve toprakları yamaçlar boyunca sürükler, yolunun iki yanına veya ucuna yığar. Bu yığınlara buzultaş denir.

  Binlerce Yıllık Bir Tarih

  Buzullar her zaman bugün bildiğimiz büyüklükte değildi. On bin yılı aşkın bir süre önce, Avrupa’da çok soğuk bir iklim vardı; buzullar o tarihlerde Alpler’in, Pireneler’in ve Masif Santral’ın büyük kesimini, ayrıca Avrupa’nın bütün kuzey bölgesini kaplıyordu. Sonra, hava ısındıkça eridi ve böylece serbest kalan su, denizlerin düzeyini yükseltti.

  Bütün bu eski buzullar, geçtikleri yerlerde iz bıraktı. Vâdileri genişleterek onlara dibi düz, kenarları dik karakteristik bir tekne biçimi verdi. Dağlardan kopartıp getirdiği kalıntıları bir kenara yığdı, çanaklar kazdı, bu çanaklarda göller oluştu: Annecy Gölü, Cenevre Gölü v.b.

  Buz yalakları dediğimiz, yarım daire biçimindeki doğal çöküntüleri oluşturan da buzullardır: Pireneler’deki Gavarnie buz yalağı bunun en tanınmış örneklerinden biridir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  aslıdna ilginç bir bilgidir okyanuslarda olmasına rağmen Buzdağları, tuzlu sudan oluşmaz; tamamen tatlı su içeriklidir. Hatta buzdağları içerisindeki su öylesine saftır ki, birçok bölgede bu buzların kırılmasından elde edilen su, doğrudan yemek yapımında kullanılır.
+ Yorum Gönder


buzullar