+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Bağıl nem-mutlak nem ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bağıl nem-mutlak nem ilgili bilgi

  Bağıl Nem - Mutlak Nem nedir biliyor musunuz?


  Önce mutlak nem kavramını açıklayayım: Mutlak nem, hava basıncına ve sıcaklığına bağlı olmadan bir yerdeki havanın yüzde kaçının su buharı olduğunu ortaya koyan bir niceliktir! Örneğin burada mutlak nem yüzde 10 dendiğinde oradaki havanın yüzde 10unun su buharından oluştuğu anlaşılır!

  balnemmutlaknem.jpg

  Şimdi gelelim bağıl nem kavramına: Adından da anlaşılacağı gibi bağıl nem belli bir yerdeki hava kütlesinin sıcaklığına ve basıncına bağlı olarak taşıyabileceği maksimum nemin yüzde kaçı kadar neme(su buharına) sahip olduğunu ifade eden bir kavramdır. Bunu şöyle açıklayayım, bir ortamdaki havanın sıcaklığı arttıkça bağıl nem oranı düşer, bunun sebebi ise ısınan havanın nem taşıma kapasitesinin artması ve böylece sahip olduğu mutlak nem de değişmediği için bağıl nem oranının düşmesidir! Kışın özellikle sabah saatlerinde ve açık havanın olduğu gecelerden sonra kırağı düşer, işte bu olayda hava aşırı soğur ve sahip olduğu nemi taşıyamaz ve temas ettiği yüzeylere bu nemi bırakır. Bu sırada havanın bağıl nemi yüzde 100 olurken mutlak nemi azalır!
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Bağıl nem, havada bulunan su buharına ait kısmi basıncın, aynı sıcaklıktaki suyun denge buhar basıncına oranıdır. Başka bir deyişle bağıl nem, havanın belirli bir sıcaklıkta taşıyabileceği nem miktarının yüzde kaçını taşıdığını belirtir.
+ Yorum Gönder