+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yaşam kaynağımız sular proje Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yaşam kaynağımız sular proje

  Yaşam Kaynağımız Suyun Önemi


  yaamkaynamzsularproje.jpg

  Yaşam kaynağı su Yaşam kaynağı su yaşamın bu en kritik maddesi. 21. yüzyılda artık dünyanın en zor yönetilen doğal kaynaklardan biri olarak, küresel ekonomik ve siyasi tartışma konularının başında geliyor. Kim bilir, belki kısa bir süre sonra bu tartışmaların askeri alana da sıçradığına tanık olacağız. 1999 yılında gündemimize hiç çıkmamak üzere giren deprem konusundan sonra, küresel ısınma ve susuzluk da, günlük yaşantımıza doğrudan etkisi nedeniyle yerini aldı. Sıradan vatandaşlar olarak ilgimiz şimdilik barajların doluluk oranı ve su kesintisi programları ile sınırlı olsa da bir farkında lığın oluşmaya başlaması önemli. Çünkü su kaynaklarının yönetimi ve özelleştirilmesi gibi önemli konular, ağırlıklı olarak hükümet ve ilgili resmi kuruluşlar nezdinde ele alınıyor ve kararlar bu düzeyde oluşturuluyor.
  Sağlıklı bir hayat sürdürmek için her Gün 2,5-3 le Su içmelisiniz.Su yaşam için vazgeçilmezdir. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilirken, susuzluğa ancak birkaç gün dayanabilir.Vücudumuzun büyük kısmı su.İnsan vücudunun büyük bir kısmı (yüzde 50-60'ı) sudan oluşmuştur. Bu oran yaşa ve cinsiyete göre değişir. Su oranı yaşa paralel olarak azalır, yerini yağ dokusu alır. Kas dokusuyla vücuttaki su oranı arasında Pozitif bir ilişki vardır. Çizgili kaslar diğer doku ve kaslardan daha fazla su içerir. Kanın yüzde 92'si, kemiklerin yüzde 22'si, beynin yüzde 75'i ve kasların yüzde 75'i sudur.
  Su dengesi
  Yetişkin bir insan bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere Günde 2-3 le suya ihtiyaç duyar. Kalori ve besin değeri olmamasına rağmen su beslenme açısından çok önemlidir. Yüzde 2'lik azalma ısı dengesinin değişmesine neden olurken, yüzde 7'lik azalma aşırı yorgunluğa, yüzde 10'luk azalma ise dolaşım ve böbrek yetmezliğiyle ölüme neden olur.
  İnsan bedeninin kemik, deri, bağ dokusu ve yağ dışındaki tüm öğeleri vücut Suyu içinde çözelti halindedir. Vücudun yaşamsal en küçük birimi hücrelerdir. Hücrelerdeki yaşam için gerekli olan bütün biyokimyasal tepkimeler bu çözelti içinde oluşur.
  Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri ve bu sayede vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesi su dengesinin korunması ile mümkündür.
  Az su ile denge bozulur
  Vücudun su dengesi içilen su, içecekler ve yiyecekler içindeki su miktarları ile solunum yoluyla, idrarla, terle ve dışkıyla kaybedilen su miktarları arasındaki dengeyle sağlanır. Vücut ihtiyacı olduğundan daha az suya sahip olduğunda denge bozulur, bu ödemlerin oluşmasına neden olur.
  Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler, verdiklerinden fazla su atımına neden oldukları için, vücudun sıvısını azaltır. Alkollü içecekler de aynı şekildedir. Su vücudun Sıvı ihtiyacının karşılayan en iyi öğedir.
  Sıcak havalarda fazla fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve Tuzlu besinler tüketildiğinde, terleme ve idrarla, vücut ısısını artıran ateşli hastalıkların geçirildiği durumlarda, özellikle yaz aylarında sık görülen bağırsak enfeksiyonu ve ishal gibi hastalık durumlarında sıvı kaybı artar. Bu durum vücudun su gereksinmesinde de artışa neden olur.
  Ne kadar su?
  Su temiz, sağlığı bozmayan kaynaklardan karşılanmalı. Dolayısıyla içilen Suyun hijyenik olmasına dikkat edilmeli.
  Vücudun büyüklüğü, ne kadar aktif olunduğu, iklim, hastalık gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak su ihtiyacı değişiklik gösterir. Kilo başına 35 milile su alımı önerilmekle birlikteel olarak, sağlıklı bir kişi her gün kaybedilen vücut sıvılarını yeniden yerine koymak için 2,5-3 le su içmelidir
 2. Meryem
  Bayan Üye

  1900 lerin başında petroldü ön planda halende öyle ama yakın bir gelecekte bitecek olması değişik arayışlara itiyor dünyayı ama su öyle değil bir gün bitecek olması arayışı marsa kadar getirdir o sebeple çok kıymetli
+ Yorum Gönder


yaşam kaynağımız sular coğrafya,  content