+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Rüzgar çeşitlerini Yazınız Ve Türkiyede En çok Hangi Rüzgar çeşidi Görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Rüzgar çeşitlerini Yazınız Ve Türkiyede En çok Hangi Rüzgar çeşidi Görülür

  Rüzgar Çeşitleri ve Türkiyede En Çok Görülen Rüzgar Çeşitleri hangileridir?


  r-zgar-e-itleri-ve-t-rkiyede-en-ok-g
  En çok Gündoğusu

  Doğudan esen soğuk ve kuru rüzgâr. Güney Rusya ile Kafkaslar'da yüksek basıncın görülmesi durumunda bu rüzgâr tipi daha çok gözlemlenir. Gündoğusu genellikle yağışın kesilmesine neden olur.
  Keşişleme
  İstanbul yöresinde güneydoğudan esen rüzgâra denizcilerin verdiği addır. Uludağ'ın eski adı olan Keşiş dağının yönüne göre adlandırılmıştır.[kaynak belirtilmeli] Gündoğusu ve kıble arasında 135 dereceden esmektedir. Bir diğer adı da akyeldir.Samyeli de denir.
  Kıble
  Güneyden esen, güney yönünü simgeleyen kıbleden ismini alan, oldukça sıcak ve nemli rüzgâr. Orta Akdeniz’de oluşan alçak basınç merkezi Türkiye'de bu tür rüzgârın gözlenmesini sağlayan etkenlerdendir.
  Lodos]
  Türkiye’nin batı kesimlerinde, güneybatı yönlerden esen sıcak rüzgâr. Bazen hızı ve hamlesi 60 ile 130 km/s'ye kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemli ve tehlikeli varsayılan rüzgâr tipidir. Bilhassa Marmara Bölgesi'nde deniz ulaşımını açık şekilde etkiler. Görüş mesafesini, içerdiği nem (mikro damlacıklar) nedeniyle yüzde 10 kadar düşürebilir.[kaynak belirtilmeli] Bazen yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur. Yağmur öncesinde ise ılık ve nemli bir ortama neden olabilir. Kıyı erozyonuna neden olan rüzgâr tiplerindendir.

  Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınları yaratır. Aynı zamanda, estiği sürece sıcaklıkların da normalin üstünde artmasına neden olan bir rüzgârdır. Zaman zaman Ege, Marmara ve Batı Akdeniz'de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler.

  Kabayel ve kumkarası olarak da bilinir. Baş ağrısı yaptığı söylenmekte, ancak bunun bilimsel bir kaynağı bulunmamaktadır.
  Günbatısı
  Batıdan esen sıcak ve nemli rüzgâr. Günbatısı özellikle Türkiye'nin batı kesimlerinde yağışlara neden olur. Marmara ve Karadeniz üzerinden alçak basınç ve cephe sistemlerinin her geçişinde gözlenir ve zaman zaman denizde ve karada yaşamı etkiler.
  Karayel
  Yağmurlu bir dönemi izleyen 2-3 gün boyunca devamlı olarak kuzeybatıdan esen rüzgâr. Balkanlar'ın kuzeyinde, Rusya stepleri içerisinde oluşan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemlerinin geçişi sırasında gözlenen rüzgâr cinsidir.

  Esme yönündeki yüksek dağların kuytu taraflarında yamaç aşağı alçalan rüzgâr ısınarak fön tipi rüzgâr etkisi ve özellikleri taşır. Bu yerlerde sıcak, kuru ve hoş bir hava yaratırlar.
  Yıldız
  Kuzeyden esen, ismi kutup yıldızına istinaden yerel balıkçılar tarafından verilen[kaynak belirtilmeli] soğuk rüzgâr. Genellikle Karadeniz ve Marmara denizi üzerinden bir soğuk cephenin geçişinden sonra eser. Yazın serin, kışın ise soğuk hava taşır.
  Poyraz
  Kuzeydoğudan esen bir rüzgâr çeşidi. Kışın kar ve soğuk getirir. Deniz hafif çalkantılı ve dalga üstünde beyaz köpükler olur.
  Özel Rüzgarlar Sam Yeli
  Çölden esen rüzgardır.[1] Günümüzde Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Irak yönünde yani güneydoğu yönünden esen rüzgardır.
  İmbat [değiştir]İmbat, gündüzleri ısınan kara ile daha soğuk deniz yüzyeyi arasındaki hava çevrimidir (şekil a)
  Yunancadan ya da İtalyanca "İmbatto" sözcüğünden dilimize geçmiş, yazları gündüz denizden karaya doğru esen mevsim rüzgârıdır. [1]Ege Bölgesinde görülür. Deniz meltemidir.
  Etezyen

  Doğu Akdeniz ve Ege Denizinde kuzeyden esen kuru yeldir. Mayıs-Eylül döneminde etkili olan bu rüzgar, zaman zaman fırtına şeklinde sert eser.[2]
  Bora

  Yağmur getiren sert rüzgar[1]. Kuzey kökenlidir. Bora ismi kimi zaman Poyraz yerinede kullanılır.[
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Denizden Gelen Rüzgarlar Yazın Serin, Kışın Ilık Eser Neden

  Denizlerde güneş ışınları derinlere kadar ulaştığından, ısınma ve soğuma hızı karalardakine oranla yavaştır. Bu nedenle; denizler karalara oranla yazın daha serin, kışın ise daha ılıktır. Dolayısıyla; denizlerden gelen rüzgarlar yazın serin, kışın ılık eserler.

+ Yorum Gönder