+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Dünyadaki Okyanus Akıntıları Ve özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyadaki Okyanus Akıntıları Ve özellikleri
  Dünyadaki Okyanus Akıntıları ve özellikleri nelerdir?


  Dünyadaki Okyanus Akıntıları.jpg

  Dünyanın şekli, yörüngesi, yükselti, bakı, kara ve denizlerin dağılışı, denize olan yakınlık ve uzaklık, rüzgarlar ve okyanus akıntıları iklim çeşitliliğini yaratan sebeplerin başlıcalarıdır.

  İşte bu sebeplerden biri olan “Okyanus Akıntıları” sınırlı su kütlesinin belirli bir yönde hareketi olarak tanımlanır.

  Alçak ve yüksek enlemlerde genellikle doğu veya batı yönlü olan akıntılar bulundukları enlemin sıcaklığına uygun olarak sıcak ve soğuk su akıntıları biçimindedir.

  İklim Üzerinde Değişiklik Meydana Getirirler

  Akıntı sistemlerinden sıcak akıntıların bir kısmı oluştukları sıcak bölgeden, daha düşük sıcaklığı olan bölgelere ilerleyerek ısıyı yükseltirler. Örneğin Japonya’da Kuro Şiyo sıcak su akıntısının etkisi ile kışlar, bulunduğu enleme göre olması gerektiğinden daha ılık ve nemlidir, yöre bu iklim sayesinde zengin bir doğal bitki örtüsüne sahiptir. Golfstream sıcak su akıntısı ile Norveç yer aldığı enlem dairesine göre daha ılık ve bol yağışlı kışlara sahiptir.

  Soğuk akıntıların bir kısmı ise soğuk bölgelerden veya yüzeye çıkan soğuk dip sularından kaynaklanırlar ve su sıcaklığı 150C olmasına rağmen bulundukları sıcak enlemlerde soğuk akıntı olarak hissedilirler. Bu nedenle sıcaklığı düşürürler ve havanın bunaltıcı etkisini azaltırlar. Örneğin sıcak Afrika’nın Namibya kıyıları boyunca kuzeye akan Benguala soğuk su akıntısı ısının önemli ölçüde düşmesine neden olurken, benzer etki Fas kıyıları boyunca Kanarya, Güney Amerika’da Peru’da ise Humbolt soğuk su akıntısına bağlı olarak meydana gelir. 2. Ziyaretçi

  Teşekkürler. Kısa ama işime yarayacak.
+ Yorum Gönder


okyanus akıntılarının özellikleri,  dünyadaki okyanus akıntıları özellikleri ,  dünyadaki okyanus akıntıları ve özellikleri,  okyanus akıntıları özellikleri,  okyanus akıntıları ve özellikleri,  dünyadaki okyanus akıntıları