+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kıtalarına Göre Sıradağlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kıtalarına Göre Sıradağlar

  Kıtalarına Göre Sıradağlar nelerdir?


  Atlas Dağları, Afrika kıtasının kuzeybatısında, Fas, Cezayir ve Tunus ülkelerinden geçen büyük bir dağ sırasıdır. Uzunluğu 2400 kilometre civarındadır. En yüksek noktası, Fas'ın güneybatısında 4167 m yüksekliğindeki Toubkal'dır. Atlas Dağları, kuzeybatı Afrika'nın Akdeniz kıyıları ile Sahra Çölü'nü ayıran bir duvar gibidir. Geçtiği bölgelerde Arap ve Berberi'ler yaşar; bu dağlardaki insanların kendine özgü kültürleri ve yaşam biçimleri, dağların ihtişamlı görünüşleriyle birlikte geziler için ve fotoğrafçılar için çekici bir dünya olmuştur.Atlas Dağları'nın oluşumunun milyonlarca yıl öncesinde Amerika ve Afrika kıtalarının ayrılmadan önce çarpışmasından kaynaklandığı, Kuzey Amerika'daki Apalaş Dağları'nın da aynı jeolojik hareketin sonucu olduğu tahmin edilmektedir.

  Amerika'daki sıradağlar

  Güney Amerika'daki sıradağlar

  [+] Arjantin'deki sıradağlar
  [ +] Bolivya'daki sıradağlar
  [ +] Ekvador'daki sıradağlar
  [ +] Kolombiya'daki sıradağlar
  [ +] Peru'daki sıradağlar
  [ +] Venezuela'daki sıradağlar
  [ +] Şili'deki sıradağlar
  •Andlar
  And Dağları, Dünya'nın en uzun sıradağlar zinciridir.
  Güney Amerika'nın bütün batı kıyısı boyunca uzanır. Venezuela'dan başlayıp Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya üzerinden devam ederek Arjantin ve Şili'nin Patagonya topraklarında sona erer. Kısacası kuzey 465° paralelinden güney 1523 paraleline kadar uzanan 1556 km lik bir sıradağ kütlesidir.

  Dağlar
  And dağları kuzeyden güneye uzunluğu 7000 km'dir. Andların en yüksek dağı 6.962 m ile Arjantin ve Şili sınırındaki Aconcagua'dır. And dağlarının yaşı 60 milyon yıl olarak tahmin edilmektedir. Andlar'daki dağlar yaklaşık 3000, 5000 ya da 2000 metredir.

  Diğer önemli zirveler
  1.Huascarán 6.768 m (Peru)
  2.Alpamayo 5.947 m (Peru)
  3.Nevado Yerupajá 6.634 m (Peru)
  4.Nevado Illimani 6.483 m (Bolivya)
  5.Cerro Torre 3.133 m (Arjantin
  Volkanlar
  Andlar ve asyada Kordilleri, sismik ve volkanik aktiflikler gösteren bölgelerdir. Yeryüzünün en yüksek volkanları bu bölgede bulunur. 6.882 m yükseklikteki Monte Pissis (Arjantin) ve 6.887 m yükseklikte Ojos del Salado (Şili) bunlardan bazılarıdır.

  Önemli aktif volkanlar
  1.Cotopaxi 5.897 m (Ekvador)
  2.Tungurahua 5.016 m (Ekvador)
  3.Pichincha 4.784 m (Ekvador)
  4.Villarrica, 2.840 m (Şili)
  Andların diğer volkanları
  1.Llullaillaco 6.723 m (Arjantin/Şili)
  2.Nevado Coropuna 6.426 m (Peru)
  3.Ubinas 5.675 m (Peru)
  4.Chimborazo 6.310 m (Ekvador)
  5.Osorno 2.652 m Şili
  6.Sierra Nevada de Lagunas Bravas 6.127 m (Arjantin/Şili)
  7.Lanín, 3.747 m (Arjantin)
  8.Uturunco 6.010 m (Bolivya)
  9.Licancabur 5.921 m (Bolivya)
  10.Misti 5822 m (Peru)


  Kuzey Amerika'daki sıradağlar

  Eyaletlerine göre ABD'deki sıradağlar

  Alabama'daki sıradağlar

  •Apalaş Dağları

  Apalaş Dağları, Kuzey Amerika'da bir dağ dizisi.
  Saint Lawrence ırmağı kıyısından Alabama'ya kadar Atlas Okyanusu'na paralel uzanır. Uzunluğu 2.000 km'den fazladır. Batıdaki Appalachian ile doğudaki Piedmont yaylaları arasında, kuzeydoğudan güneybatıya yönelen birbirine paralel oluklar bulunur. Üzerindeki tepelerin en yükseği güneyde Mount Michel'dir(en) (Kuzey Karolina'da, 2.037 m).

  Kaliforniya'daki sıradağlar

  •Cascade Sıradağları
  Kolorado'daki sıradağlar

  •Kayalık Dağlar

  Kayalık Dağlar, (İngilizce: Rocky Mountains) Kuzey Amerika'da uzanan, üzerinde bazı volkanların da bulunduğu sıradağlar. Kayalık olan bu dağlar, 4500-5000 km boyunca Meksika'dan başlayarak ABD üzerinden Kanada ve Alaska'ya kadar uzanırlar.

  Kuzey Karolina'daki sıradağlar
  •Apalaş Dağları
  Nevada'daki sıradağları

  •Humboldt Sıradağları, adını doğabilimci Alexander von Humboldt'dan alan, ABD eylaleti Nevada'da bulunan bir dağ sırası.
  Humboldt Sıradağları, Great Basin bölgesinin kuzey kısmında, birbirlerinden 220 km mesafede, Kuzey - Güney doğrultusunda ilerleyen iki paralel dağ sırtı oluşturur. Bunlar 40° ve 41° kuzey enlemleri ile 115° ve 118° batı boylamları aralığında bulunur.
  Batı sırasına, Humboldt Nehri'nin aşağı kısmı ve Humboldt Gölü eşlik eder.

  • 1.Doğu Humboldt Sıradağları

  Doğu sırasının kuzeyinde 3.677 m'lik bir zirve vardır. • 2.Batı Humboldt Sıradağları

  Batı sırasına, Humboldt Nehri'nin aşağı kısmı ve Humboldt Gölü eşlik eder.

  •Muddy Dağları

  Muddy Dağları (Muddy Mountains) ABD'nin Nevada eyaletindeki Clark County'de bulunan bir sıradağdır. En yüksek noktası 1635 metre yükdekliğindeki Muddy Dağı'dır.

  Kanada'daki sıradağlar

  • Cascade Sıradağları
  •Kayalık Dağlar
  •Apalaş Dağları
  •Mackenzie Dağları
  Mackenzie Dağları, Kuzey Amerika'da, Kayalık Dağların kuzey uzantısı.
  Kanada'nın Yukon ve Kuzeybatı Topraklarında yer alır. İngiliz Kolumbiyası sınırından başlayarak kuzeybatı yönünde Peel Nehri platosu ve Porcupine Nehri havzasına doğru 800 km boyunca uzanır. Mackenzie ve Yukon nehirleri arasındaki su bölümü çizgisini oluşturur; Yukon'un başlıca kaynaklarından Pelly Nehri buradan doğar. Mackenzie Nehrinin doğu kıyısına koşut olarak 480 km boyunca uzanan Franklin Dağları da bazen sistemin parçası kabul edilir. Sistemin en yüksek noktası Sir James MacBrien Dağıdır (2,762 m). Keele ve Dome doruklarıyla Hunt, Sidney Dodson ve Ida dağları da 2,400 m'yi geçer.
  Adını Kanada'nın ikinci başbakanı olan Sir Alexander Mackenzie'den alır. II. Dünya Savaşı'nda nehir kıyısındaki Norman Wells'de bulunan petrol yataklarının işletmeye açılması üzerine, bölgede Yukon Toprakları'ndaki Whitehorse'a bağlanan 645 km'lik bir petrol boru hattı inşa edildi. Böylece ABD'nin Kuzeybatı'daki askeri üslerine yakıt sağlandı. Savaştan sonra petrol üretimi yerel gereksinmelere göre sınırlandırıldı.
  Mackenzie Dağları Av Hayvanları Koruma Alanı 1938'de, dağların güney bölümündeki Nahanni Ulusal Parkı da 1972'de oluşturuldu. Ayrıca zengin tungsten rezervi bulunur
 2. Meryem
  Bayan Üye

  dünyda veya pek çok ülkede sırdağlar bulunuyor em önemlileriden biri Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya'nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır
+ Yorum Gönder