+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Iç Kuvvetler-deprem Ve Volkanizma Fay Tipleri Deprem Türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Iç Kuvvetler-deprem Ve Volkanizma Fay Tipleri Deprem Türleri

  Deprem Türleri nelerdir neden oluşur?

  DEPREM
  Deprem, Yerkabuğunda meydana gelen salınım ve titreşim hareketlerine denir
  İnceleyen bilim sismoloji, ölçen alet sismoğraftır. Depremin Aletsel Büyüklüğü (Magnitüdü) RichterÖlçeğine göre belirlenir.

  Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına "SİSMOLOJİ" denir

  Depremin Şiddeti Nedir?

  Depremin yer yüzeyindeki etkileri, depremin şiddeti olarak tanımlanır. Şiddetin ölçüsü, depremin yapılar ve insanlar üzerindeki etkileri ve toplam hasar gibi çeşitli kıstaslar göz önüne alınarak yapılır. Şiddeti tanımlamak için birden çok ölçek geliştirilmiştir. Bunlardan en yaygın kullanılanı 'Değiştirilmiş Mercalli Şiddet Ölçeği'dir. Bu ölçek, Romen rakamları ile belirlenen 12 düzeyden oluşur. Hiçbir matematiksel temeli olmayıp bütünü ile gözlemsel bilgilere dayanır.

  Depremin kaynağını aldığı yere İç merkez (Hiposantr),yer yüzünde buna en yakın noktaya da dış merkez (Episantr) denir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Bu yer kabuğu yırtılmalarına fay adı verilir. Depremin büyüklüğü, yırtılma sırasında boşalan enerji ve yırtılmanın boyutunu belirler.faylar doğrultu atımlı fayklar ve eğimli faylardır
+ Yorum Gönder