+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Hava Küre Nedir Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hava Küre Nedir Kısaca
  Hava küre nedir ne işe yarar?


  Hava kürenin diğer adı atmosfer'dir. Hava küre; Dünyanın etrafında yer alan hava tabakasının adıdırhava küre

  Hava küre; yeryüzünden uzaklaştıkça azalan bir yoğunluk sırasına göre dizilmiş, yükseldikçe seyrekleşen ve nihayet feza boşluğuna intikal eden iç içe kürelerden ve katlardan meydana gelir. Fakat bu kürelerin farklılığı, isimleri ve yükseklik sınırları değişiktir.

  Hava kürenin kalınlığı ne kadardır?

  Hava kürenin kalınlığı, Dünyanın ekseni etrafında dönmesine bağlı olarak,kutuplarda az ekvatorda daha fazladır. Ortalama kalınlığı 10.000 km kadardır.

  Hava kürenin katmanları nelerdir?

  1- Troposfer,

  2- Stratosfer,

  3- Mezosfer,

  4- Termosfer

  Hava kürede bulunan gazlar nelerdir?

  Ortalama 1000 km kalınlığında kabul edilen Hava kürenin (Atmosferin) yerden itibaren ilk 100 km sinde %78 azot, %21 oksijen, %1 karbondioksit, su buharı, ozon, argon, klipton, ksenon, helyum, hidrojen gibi gazlar ayrıca is ve toz tanecikleri bulunur.

  Hava kürenin özellikleri nelerdir?

  1- Hava kürede % 78 azot % 21 oksijen % 1 karbondioksit su buharı ve soy gazlar bulunur.

  2- Hava küre 45 – 100 km kalınlıktadır.

  3- Yağmur rüzgar şimşek gibi hava olayları ilk 11 km içinde gerçekleşir.

  4- Hava küre içinde her 100 m yükseldikçe sıcaklık 0,5 Co düşer.

  5- 11 km'den sonra sıcaklık - 50 Co ye kadar düşer

  6- 11 km'den sonra havada yaşamak için gerekli oksijen bulunmaz.

  7- Hava kürede bulunan ozon tabakası güneşten gelen zararlı ultroviyole ışınları engeller.


  Kaynak: http://havakure.nedir.com/#ixzz35e7lvlbE 2. Asel
  Bayan Üye


  Hava Küre İle İlgili Bilgi


  Dünyamız etrafını halkın kullandığı dilde hava, teknik ifadede ise Atmosfer adını verdiğimiz bir gaz tabakası çevirmiş bulunmaktadır. Atmosfer; yeryüzünden uzaklaştıkça azalan bir yoğunluk sırasına göre dizilmiş, yükseldikçe seyrekleşen ve nihayet feza boşluğuna intikal eden iç içe kürelerden ve k atlardan meydana gelir. Fakat bu kürelerin farklılığı, isimleri ve yükseklik sınırları değişiktir.

  Deniz dibinde yaşayan canlıların üzerine suyun yaptığı basınç gibi, atmosfer denizinin derinliklerinde yaşayan biz insanlara da havanın yaptığı basınç bir hayli tesirlidir. Tahminen 1cm2 ilk alana 1 kg.lık basınç yapan hava, bütün insan vücuduna 10 tonluk bir tesir yapmaktadır. denizde ki gibi Atmosferde de yukarılara çıkıldıkça basınç azalmakta, arzın çekimine bağlı olarak aşağılarda yoğunluk ve basınç artmaktadır.

  Toplam havanın yarı kütlesi yerden 5 km.lik bir yükseklik içine sıkışmış halde % 99u da 40 km.lik bir kuşak içinde bulunmaktadır. Bütün havanın yerden 1000 km. yükseklik içinde bulunduğu kabul edilirse, 960 km.lik bir mesafede tüm havanın % 1i kadar bir kısmının bulunacağı söylenir ki yoğunluğun ve basıncın 40-50kmyi aştıktan sonra ne kadar çok azalacağı tahmin edilmektedir

+ Yorum Gönder