+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Kar Ve Buz Suları İle Beslenenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kar Ve Buz Suları İle Beslenenler
  Kar ve Buz Suları İle Beslenenler akarsularımız


  Kar ve buz suları ile beslenen akarsulardaki seviye yükselmeleri ilkbahar ve yaz başlarına rastlar. Türkiye’deki akarsuların çoğunda, kar ve buz sularının erimesiyle oluşan seviye yükselmesini görmek mümkündür.
  Kaynak Suları ile Beslenen Akarsular
  Türkiye’de kalker ve jipsten oluşan geçirimli arazilerin geniş yer kaplaması ve kırıklı yer yapısı çok sayıda kaynağın oluşumuna neden olmuştur. Bunlar, birçok akarsuyu beslemektedir. Bu özellikteki akarsuların seviyeleri kurak dönemlerde bile fazla bir düşüş göstermez. Böyle akarsulara karstik kaynak yönünden zengin Akdeniz Bölgesi’nde daha çok rastlanır.


  Gölden Çıkan Akarsular
  Bu tip akarsular, göl çanaklarındaki fazla suları boşaltan gideğenlerle (göl ayağı) beslenir. Göller Yöresi’ndeki bazı akarsular, bunların başlıcalarıdır. Beyşehir Gölü’nden kaynağını alan Çarşamba Suyu, Eğirdir Gölü’nden çıkan Kovada Çayı bunlara örnek gösterilebilir.
  
   2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye


  Kar Ve Buz Suları İle Beslenen Akarsular


  Bir kısım ırmaklarımızın dağlardan inen yukarı kolları geniş ölçüde kar suları ile beslenir. Yılın uzun bir süresince karla örtülü bulunan yüksek dağlardan kaynağını alan dereler, kar erimeleri ile birlikte beslenmeye başlar ve kabarırlar. Bu tipten olan dereler ve çaylar Türkiye'de çoktur. Çünkü Türkiye'de aylarca karla örtülü kalan yüksek dalar önemli yer tutar. Bu türlü akarsularda Kasım'dan Nisan'a kadar yılın yarısında çekilme olur. İlkbahar sonunda ve yaz başlarında karların erimesi ile birlikte bu akarsularda kabarmalar başlar, yüksek dağlık yerlerde yazın da bu durum sürer. Bu akarsulara, özel bir katkı halinde, buzulların bulunduğu dağlarımızda eriyen buz suları ile beslenenleri de eklemek gerekir. Böyle yerlerdeki beslenme süresi hemen sadece Temmuz, Ağustos ve kısmen de Eylül'dür. yılın geri kalan zamanında bunlar donmuş haldedir.
+ Yorum Gönder