+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Çevre bilimi ve diğer bilim dalları arasındaki ilişki nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çevre bilimi ve diğer bilim dalları arasındaki ilişki nedir
  Çevre bilimi ve diğer bilim dalları arasındaki ilişki nelerdir?
  Çevre bilimi ve diğer bilim dalları arasındaki ilişki nelerdir.png
  Fen ve doğa bilimleri arasında gösterilen çevre bilimi disiplinler arası olması nedeniyle birçok bilim dalı ilişki içersindedir. Çevre bilimin araş*tırma alanı doğanın yapısı ve işleyişi oluşturmaktadır. Çevre bilimi özel*likle biyolojin alt konu alanları olan Zooloji, Botanik, Mikrobiyoloji, Fiz*yoloji, Morfoloji ve diğer bilim dallarından Jeoloji, Jeomorfoloji, Minera*loji, Fizik, Kimya, Meteoroloji, Klimatoloji, Kamu Yönetimi ve Kentleşme ve Çevre sorunları yakından ilişki içindedir. Çevre bilimi bu bilim dalları ile olan ilişkileri farklı farklıdır.

  Çevre bilimi ile ilgili verilerin değerlenmesi ve çevre eğitimi büyük önem kazanmıştır. Böylelikle çevre bilimi veri değerlendirmeleri için is*tatistik ve matematikten, çevre bilincin oluşturulması konusunda ise alan eğitiminden yararlanmaktadır. İstatistiği kullanmak içinde bilgisayar bilgisine ihtiyaç vardır.

  Özellikle son yıllarda çevre bilimi dünya gündeminde çokça tartışılan ve çalışılan bilim dalıdır. Gün geçtikçe çevre biliminin ilişki içinde bilim dalı sayısı artmaktadır. Son yıllarda özellikle tıp, sosyoloji, hukuk, tarım, ormancılık, turizm, mühendislik ve mimarlık gibi bilim dalları ile yoğun bir ilişki içersindedir 2. Ebru
  Devamlı Üye


  Kısaca Çevre Bilimi Ve Diğer Bilim Dalları Arasındaki İlişki

  Fen ve doğa bilimleri arasında gösterilen çevre bilimi disiplinler arası olması nedeniyle birçok bilim dalı ilişki içersindedir. Çevre bilimin araştırma alanı doğanın yapısı ve işleyişi oluşturmaktadır. Çevre bilimi özellikle biyolojin alt konu alanları olan Zooloji Botanik Mikrobiyoloji Fizyoloji Morfoloji ve diğer bilim dallarından Jeoloji Jeomorfoloji Mineraloji Fizik Kimya Meteoroloji Klimatoloji Kamu Yönetimi ve Kentleşme ve Çevre sorunları yakından ilişki içindedir. Çevre bilimi bu bilim dalları ile olan ilişkileri farklı farklıdır.

  Çevre bilimi ile ilgili verilerin değerlenmesi ve çevre eğitimi büyük önem kazanmıştır. Böylelikle çevre bilimi veri değerlendirmeleri için istatistik ve matematikten çevre bilincin oluşturulması konusunda ise alan eğitiminden yararlanmaktadır. İstatistiği kullanmak içinde bilgisayar bilgisine ihtiyaç vardır.

  Özellikle son yıllarda çevre bilimi dünya gündeminde çokça tartışılan ve çalışılan bilim dalıdır. Gün geçtikçe çevre biliminin ilişki içinde bilim dalı sayısı artmaktadır. Son yıllarda özellikle tıp sosyoloji hukuk tarım ormancılık turizm mühendislik ve mimarlık gibi bilim dalları ile yoğun bir ilişki içersindedir.
  Ayrıca çevre bilimi interdisipliner olması nedeniyle birçok bilim dalındaki araştırmalara kaynaklık etmektedir.

+ Yorum Gönder


fen bilimleri dalları,  ekolaji ile diger bilim dallarinin iliskisi,  çevre biliminin diğer bilimlerle ilişkisi