+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Step iklimi hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Step iklimi hakkında bilgi
  Step iklimi nedir ve görüldüğü yerler nerelerdir?

  Orta kuşak karalarının iç kısmında görülür. Tropikal kuşak, orta kuşak ve akdeniz iklimine komşu alanlarda,yarıkurak iklim tipidir. Orta Asya, Anadolu'nun iç kısımları, Kuzey Amerika'nın orta kısımları, İran platolarında görülür.
  step-iklimi-hakk-nda-bilgi.jpg
  Step iklimi, bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Üç gruba ayrılır;

  a.Tropikal Step İklimi: Savan ikliminden çöl iklimine geçiş alanlarında görülür.
  b.Subtropikal Step İklimi:Çöl ikliminden Akdeniz iklimine geçiş alanlarında görülür.
  c.Orta Kuşak Step İklimi: 30° - 50° önlemlerindeki çöller etrafında ve Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş alanlarında görülür.

  - Step iklimlerinde yıllık ortalama sıcaklık 10° - 12°C, sıcaklık farkı ise 15 - 30°C’dir. Yıllık yağış miktarı 300 - 500 mm’dir. Step iklimlerinde en fazla yağış ilkbaharda ve yazın düşmektedir. Tabi bitki örtüsü yağışlı mevsimde yeşeren, kurak mevsimde sararan step (bozkır)’tir.

  - İnsanlar tarafından ağaç kesilerek, yakılarak ormanların ortadan kaldırılması sonucunda oluşan bozkırlara antropojen bozkır denir. Bu tür bozkırlar, ormanların tahrip edilmesi sonucunda ortaya çıktığından yer yer orman ağacı topluluklarına rastlanır.

  Yıllık ortalama yağış 300-400 mm dir.
  Kar yağışı ve don olayı fazla görülür.
  Kış erken gelir soğuk olur; yaz erken gelir sıcak olur.
  Bitki örtüsü bozkırdır.
  Orta kuşak karasal iklimine benzer özellik taşır.
  Daha çok sıcak bölgelerde görülür.
  Yıllık sıcaklık farkı fazladır. 2. Ebru
  Devamlı Üye


  KISACA STEP İKLİMİ

  Step iklimi, bir geçiş iklimi özelliği gösterir. Step iklimlerinde yıllık sıcaklık farkı 15 - 30°C dir. Yıllık yağış miktarı 300 - 500 mm. dir. Step iklimlerinde en fazla yağış ilkbaharda ve yazın düşmektedir. Tabii bitki örtüsü yağışlı mevsimde yeşeren, kurak mevsimde sararan step ( bozkır) tir. İnsanlar tarafından ağaç kesilerek, yakılarak ormanların ortadan kaldırılması sonucunda oluşan bozkırlara antropojen bozkır denir. Bu tür bozkırlar, ormanların tahrip edilmesi sonucunda ortaya çıktığından yer yer orman ağacı topluluklarına rastlanır.

  Step iklim, ılıman ve sıcak kuşaklarda karaların iç kısımlarında görülür. Orta Avrupa'da Asya'nın iç kısımları ve Kuzey Amerika'nın orta kısımlarında etkilidir. Yağışların büyük bölümü ilkbaharda düşer, yazlar kurak geçer. Doğal bitki örtüsü bozkırdır.

  Görüldüğü başlıca yerler

  Step İklimi orta kuşak karalarının iç kısmında görülür. Orta Asya, Anadolu'nun iç kısımları, Kuzey Amerika'nın orta kısımları, İran platoları, Türkiye'de en etkin olduğu yerler Ankara ve Konya arasıdır.

  Özellikleri

  Yıllık ortalama sıcaklık 10-12°C'dir.

  Yıllık ortalama yağış 280-400 mm dir.

  Kar yağışı ve don olayı fazla görülür.

  Karın yerde kalma süresi 20-45 gündür.

  Bitki örtüsü bozkır ve ormandır.

  Yağışların büyük bölümü ilkbahar ve kış mevsimlerinde düşer,yazlar kurak geçer.

+ Yorum Gönder