+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Doğa Tarihi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğa Tarihi nedir
  Doğa Tarihi ne demektir?


  Doğa tarihi hayvanları ve bitkileri inceleyen deneyden çok gözleme dayalı bir bilim dalıdır. Bu bilimle uğraşanlara doğa tarihçisi ya da natüralist denir.
  Bir doğa bilimi olan doğa tarihi doğal varlıkların ve organizmaların sistemli olarak etüd edilmesidir. Bu geniş tanıma rağmen doğa tarihi birçok detaylı disiplinden meydana gelir.
  Tarihi çok eskilere dayanan doğa tarihi Antik Grekoromen çalışmaları Ortaçağ'daki İslami doğa tarihi çalışmalarını Rönesans Avrupa'sındaki kesintili çalışmaları da kapsar. Günümüzdeki doğa tarihi bilimi jeobiyoloji gibi birçok bilim dalını kapsayan bir şemsiye gibidir. 2. Ebru
  Devamlı Üye


  KISACA DOĞA TARİHİ

  Doğa tarihi, hayvanları ve bitkileri inceleyen, deneyden çok gözleme dayalı bir bilim dalı. Bu bilimle uğraşanlara doğa tarihçisi ya da natüralist denir. Bir doğa bilimi olan doğa tarihi, doğal varlıkların ve organizmaların sistemli olarak etüt edilmesidir. Bu geniş tanıma rağmen doğa tarihi, birçok detaylı disiplinden meydana gelir.

  Doğa Tarihi.jpg

  Tarihi çok eskilere dayanan doğa tarihi; Antik Grekoromen çalışmaları, Ortaçağ'daki İslami doğa tarihi çalışmalarını, Rönesans Avrupa'sındaki kesintili çalışmaları da kapsar. Günümüzdeki doğa tarihi bilimi, jeobiyoloji gibi birçok bilim dalını kapsayan geniş bir yelpazedir.

  Ünlü doğa tarihçileri


  Çağımızın en büyük keşiflerinden olan evrim, ilk kez İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin tarafından doğal seçilim ile açıklanmıştır
  .

+ Yorum Gönder