+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Çığın nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çığın nedenleri nelerdir
  çığın nedenleri nelerdir?

  Bir denge bozulması nedeni ile kar tabakası veya tabakalarının, yamaç eğimi yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirinden farklı özellikleri olacağından, çığ bazen diğer bir tabaka üzerinden kayan bir tabaka veya tabakalar şeklinde veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur.
  n-nedenleri-nelerdir.jpg
  ÇIĞ OLUŞUMUNUN NEDENLERİ

  Topoğrafik Etkiler ve Bitki Örtüsü

  1-Yamaç Eğimi : Çığın oluşması için arazinin sahip olması gereken ilk faktör, çığın başlamasına ve ivmelenmesine izin veren yamaç eğimidir. Çığlar en fazla 28-45° arasındaki eğimlerde oluşur. Fakat buna yakın 25-60º eğimlerde şartlar sağlandığında yine çığlar oluşur. 2. Ebru
  Devamlı Üye


  KISACA ÇIĞ'IN NEDENLERİ


  Çığların oluşma nedenleri genel olarak 7 başlık altında incelenebilir:

  1.Yağış
  2.Rüzgar
  3.Yamaç eğim açısı
  4.Yamaç yönelimi (Bakı)
  5.Sıcaklık
  6.Zayıf kar tabakalar
  7.Yamaç Örtüsü

  Çığ, genellikle bitki örtüsü olmayan engebeli, dağlık, ve eğimli arazilerde, vadi yamaçlarında tabakalar halinde birikmiş olan kar kütlesinin iç ve/veya dış kuvvetlerin etkisi ile başlayan bir ilk hareket sonucu(tetiklenen),yamaçtan aşağıya doğru hızla kayması olarak tanımlanır..

  Çığ kısaca, kar tabakası veya tabakalarının iç ve dış kuvvetler etkisi ile yamaç eğim yönünde gösterdiği akma hareketidir. Kar tabakalarının birbirlerinden farklı özellikleri olacağından; çığ, bazen diğer bir tabaka üzerinde kayan bir tabaka veya tabakalar ile veya tüm tabakaların zemin üzerinde topluca kaymaları sonucunda oluşur.

 3. Ziyaretçi
  Çok güzel bir site! Sayenizde - olan değerlendirmemi + yaptım!!!
+ Yorum Gönder


çığın nedenleri,  çığ nedenleri,  çığın nedenleri nelerdir,  Çığın oluşmasına sebep olan nedenler ,  çığın sebepleri,  çigin nedenleri