+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Bitki örtüsünün belirli bir yükseklikten sonra belirgin bir sınırla değişmesinin nede Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Bitki örtüsünün belirli bir yükseklikten sonra belirgin bir sınırla değişmesinin nede

  Bitki örtüsünün belirli bir yükseklikten sonra belirgin bir sınırla değişmesinin nedeni nedir?

  Bitki örtüsünün belirli bir yükseklikten sonra belirgin bir sın&#3.jpg

  Yüzlerce km2′lik sahaları etkileyen büyük iklim gruplarına makroklima adı verilmektedir. Bununla birlikte makroklima-lar içerisinde, değişik iklim özellikleri gösteren özel koşullu küçük iklim alanlarına da mikroklima denilmektedir. Genel özellikleri bakımından yeryüzünde görülen başlıca iklim tipleri sıcak iklimler, ılıman iklimler ve soğuk iklimler olarak üç gruba ayrılır. Bu iklimler kendi içlerinde yağış miktarı ve rejimi, kış ılıklığı, yıllık sıcaklık ortalamaları gibi özellikler de dikkate alınarak alt iklim tiplerine ayrılır. İklim tiplerini ayırmada en etkili ölçüt doğal bitki örtüleridir. Ayrıca bölgede yetiştirilen tarım ürünlerine bakılarak da iklim tipleri hakkında yorum yapılabilir. Yerşekillerinin yükseklik ve uzanış yönlerinin, rüzgâr ve hava kütlelerinin, kara ve deniz dağılımının farklı olması gibi nedenlerden dolayı iklim ve bitki örtüleri yeryüzünde düzenli kuşaklar oluşturamazlar.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Sıcak orta kuşakta her tür bitki yetişme alanı bulabilirken soğuk kutup bölgelerinde ve yükseklerde düşük sıcaklık şartları nedeniyle bir çok bitkiye rastlanmaz.
+ Yorum Gönder