+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Sıcak su kaynakları ekonomik açıdan nasıl değerlendirilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Sıcak su kaynakları ekonomik açıdan nasıl değerlendirilir

  Sıcak su kaynakları ekonomik açıdan nasıl değerlendirilir sizce?

  s-cak-su-kaynaklar-.jpg

  Sıcak su kaynaklarından kaplıcalarda temizlik ve sağlık turizminde,evlerin ve seraların ısıtılmasında,sıcak su buhar basınçindan elektrik üretiminde yararlanılır.

  Sıcak su kaynakların oluşumu nasıldır?

  Sıcak su kaynakları yerin binlerce metre altından geçen fay hatları boyunca ortaya çıkan ve değişik kimyasal maddeler içeren bir nevi ilaçlardır. Oluşumlarını incelemek için öncelikle yer altı kaynaklarının çeşitlerine kısaca bakmalıyız.

  Temel olarak üçe ayrıldığını görürüz:

  Taban suyu
  Artezyen
  Karstik


  Yağışların geçirimli topraklar aracılığı ile yerin altında birikmesi şeklidir. Yüzeye yakın olanlara taban suyu denirken, basınçlı olanlara artezyen denmektedir. Son olarak da kalker tabakalarındaki çatlaklarda birikenlere ise karstik özelliktedir.

  Kaynaklar ise ikiye ayrılır:
  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: Sıcak su kaynakları.jpg
Görüntüleme: 227
Büyüklüğü: 57.9 KB (Kilobyte)
  Sıcak su kaynakları


  Yeraltı sularının kendiliğinden yüzeye çıktığı yerlere kaynak denir. Soğuk olanlar dış koşullardan daha çok etkilenir ve tabaka, vadi ve karstik olmak üzere ayrılır. Asıl konumuz olan sıcak kaynaklar ise fay hatları üzerinde yer alır. Yerin derinliklerinden geldiği için sıcaktır.

  Mineral bakımından zengin oldukları için bunlara kaplıca, içme, ılıca gibi adlar verilir. Tuzlu, kükürtlü, karbondioksitli, demirli ve iyotlu olurlar. Bölge bölge değişiklik gösterse de genel olarak aynı özelliklere sahiptirler. Her hastalığa da iyi gelen farklı kaynak suyu bulmak mümkündür.

  Maden suları denilen şifa kaynakları çevresine kurulan kaplıcalar, oteller ve tesislerle uzman doktorlar tarafından yapılan fizik tedavilerde kullanılır. Her türlü hastalığı iyileştirmede alternatif oldukları için tavsiye edilir. Yüzyıllardır kullanılan bir yol olması nedeniyle de güvenilirliği kanıtlanmıştır
 2. Meryem
  Bayan Üye

  türkiyede kaplıca diye geçiyor sağlık alanında oldukça fazla etkileri var örneğin izlandada tamamen ısınma bu sıcak su kaynaklarından sağlanıyor
+ Yorum Gönder