+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Taş kürenin diğer adı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Taş kürenin diğer adı
  Taş kürenin diğer adı nedir biliyor musunuz?


  Taş küre hakkında merak edinenler:
  Canlıların üzerinde yaşadığı çeşitli taşlar ve topraktan oluşan katmana taşküre (Litosfer) denir. Taşküre tabakası dünyanın en dıştaki tabakası olduğu için çevremizde gördüğümüz taş,toprak ve kayalar bu tabakanın bileşenleridir. Dolayısıyla üzerinde evler yaptığımız,bahçelerde bitkiler yetiştirdiğimiz tabaka taşküre tabakasıdır
  ta-k-renin-di-er-ad-.jpg
  Kimyasal ve minerolojik bakımdan iki kayaç grubundan oluşmuştur. Granit, kumtaşı ve kireçtaşı gibi alüminyum oksit silisyum oksit yönünden zengin kayaçlar birinci grubu, demir oksit ve magnezyum oksit yönünden zengin bazalt cinsinden kayaçlar ise ikinci grubu oluşturur. Karasal nitelikli yer kabuğunda her ikisi de bulunurken, okyanus altında ise sadece ikinci grup kayaçlar vardır. Bu nedenle günümüz yerbilimlerinde yerkabuğu “okyanusal” ve “kıtasal” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Si ve al yönünden zengin olduğu için (Taş Küre -Litosfer’e) “SiAl” de denmektedir.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  üstünde yaşadığımız alan kabukmu artık bilinmez yer kabuğu deniliyor Yer kabuğu, taş küre veya litosfer, Yerküre'nin en dış kısmında bulunan yapıdır.
+ Yorum Gönder