+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Yeraltı Suları Türkiye’nin Yeraltı Suları Kaynakları Kaplıcaları Maden Suları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Yeraltı Suları Türkiye’nin Yeraltı Suları Kaynakları Kaplıcaları Maden Suları
  Yeraltı Suları Türkiye’nin Yeraltı Suları Kaynakları Kaplıcaları Maden Suları nelerdir?

  Yeryüzünden sızan sular, yeraltında geçirimsiz bir tabakanın içerisindeki kayaların boşluk ve çatlaklarında tutulur. Bu suya yer altı suyu denir. Ülkemiz yer altı bakımından oldukça zengindir. Ör: Marmara’da Adapazarı, Yenişehir, Balıkesir ovaları, Doğu Anadolu’da; Muş, Erzurum, Malatya ovaları. Yer altı suyu bilhassa yarı kurak sahalarımızda tarımsal açıdan çok önemlidir. Ör: Konya-Karapınar, Polatlı-Sivrihisar. Bazı kentlerimizin içme suyunun bir bölümü yer altı suyundan sağlanır. Ör: Bursa, İzmir, Eskişehir, Kütahya, Konya gibi.
  t-rkiye-nin-yeralt-sular-kaynaklar-.png
  Kaynaklar:

  Yer altı suyunun (çatlaklardan) veya tabaka arasından yüzeye çıkmasıyla kaynaklar oluşur


  BELLİ BAŞLI KAYNAKLARIMIZ


  1. Karstik kaynaklar:  Kireç taşlarının çatlaklarından ve yer altı kanallarından çıkan kaynaklardır. Karstik kaynakların suları gür olup, bazı akarsuları besler. (Manavgat, Köprü çayı). Bazı kentlerimizin içme ve sulama suyunun bir bölümünü karşılar. Ör: Pınarbaşı ve Kemalpaşa’dan çıkan kaynaklar, İzmir’in suyunu karşılar.

  2. Artezyen kaynaklar:  Yer altındaki suların insanlar tarafından sondajla çıkarılmasına denir. Bu tür kaynaklar, Eskişehir, Malatya, Erzurum, İnegöl, Bursa, B. Menderes, Gediz ovalarının kenarlarında Ceylanpınar ve Muş ovalarının çevresinde görülür.


  3, Fay kaynakları:  Fay hatları boyunca çıkan kaynaklarıdır. Bunlar genel olarak Ege ve G. Marmara Bölümünde K. Anadolu fay kuşağı boyunca görülür.


  Not: Kaynak sularının kalitesini suyun geldiği kayanın kimyasal özelliği belirler. Silis miktarının fazla olduğu sular tatlıdır. Örnek:İzmir Uludağ, Niksar, Tokat suları örnek verilebilir. Kireçli arazilerden çıkan kaynak suları kireçli, Jipsli sahalarınki ise acı olup içme suyu olarak kullanılamaz.


  TÜRKİYE’NİN KAPLICALARI VE MADEN SULARI

  Kaplıca: Sıcak su kaynaklarına kaplıca denir. Kaplıcalar genel olarak kırıklar boyunca yer alır. Bu sular bünyesinde mineral içerirler. Bu yüzden eskiden beri; romatizma, bazı deri ve iç hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

  1- Güney Marmara Kaplıcaları:  Bursa, Balıkesir, Gönen çevresinde çok sayıda kaplıca bulunur. Burada Çekirge, Kaynarca, Yeni, Kükürtlü, Kara Mustafa ve Eski kaplıcalar vardır. Sakarya ilimizde (bilgi yelpazesi.net) Kuzuluk, Ilıca köy, Kil Hamamı kaplıcaları vardır. Gönen şehrinin bir bölümü kaplıca suları ile ısıtılmaktadır. Ayrıca, Yalova, Oylat, Burhaniye, Susurluk, Balya, Havran’da kaplıcalar bulunur.


  2- Batı ve Güney Batı Anadolu Kaplıcaları


  Denizli, Manisa,Aydın ve Muğla illerinde çok sayıda kaplıca bulunur.


  Denizli’de Karahayıt ve Pamukkale kaplıcaları, Yenice ve Sarayköy kaplıcaları vardır.


  İzmir’de; Bolçova ve Şifne, Bergama’da Güzellik kaplıcaları.


  Manisa’da; Alaşehir, Eskişehir, Kurşunlu, Salihli, Çamur hamamı vardır.


  Muğla; Köyceğiz gölü yakınında, Sultaniye kaplıcası.


  Aydın; Germencik, Çamur ve Ortakçı


  3- İç Batı Anadolu ve Maden Suları  Afyon;
  Afyon maden suyu, Gazlıgöl, Gerek, Kaya, Heybeli, Ömerli, Soğuş, Sandıklı.


  Kütahya; Yoncalı, Ilıca, Murat Dağı, Emet, Dereli, Gediz ve Aksaz, Hamam Boğazı , Simav’da Eynal kaplıcası.


  Bilecik; Çatlı ve Selçuk içmeleri.


  Eskişehir; Bolu ve Düzce’de de önemli kaplıcalar vardır.


  4- İç Anadolu:
  Ankara’da; Ayaş, Haymana, Kızılcahamam. Ilgın’da; Ilgın. Polatlı’da; Çiftehan.  Aksaray’da, Ziga. Bor’da; Kemerhisar.  Kayseri’de; Tekgöz, Bayramhacı, kaplıcaları, Boğazköprü, Saz,  Niğde’de; Sakarya maden suyu, kazaklı kaplıcası.  Kırşehir’de, Karakurt, Terme, Bulamaclı.


  Yozgat; Sorgun, Sarıkaya  Tokat;
  Sulusaray

  Çorum; Figani ve Mecitözü

  Amasya; Hamamözü, Kahramanlar içmesi

  Samsun’da; Havza ve Ladik kaplıcaları

  5- Güney Anadolu Kaplıcaları


  Hatay: Reyhanlı.


  Malatya:İspendere ve Balaban.


  K. Maraş:Elbistan


  6. Diğer kaplıcalar:

  Erzurum: Ilıca, Dumlu ve Pasinler

  Ağrı: Diyadin

  Trabzon: Bengisu, Şebinkarahisar.


  NOT: Maden suyu ve şifalı su kaynakları bünyelerinde çözünmüş halde çeşitli mineral madde, klor, sülfat ve bir karbonhidrat taşır.
 2. Acil

  Yeraltı Suları Türkiye’nin Yeraltı Suları Kaynakları Kaplıcaları Maden Suları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder