+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Enerji dönüşümü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Enerji dönüşümü nedir
  Enerji dönüşümü nedir nasıl oluşur?

  Enerji dönüşümü, enerjinin bir biçimden diğerine dönüşümüdür. Fizikte enerji terimi bir sistemdeki belirli değişiklikleri oluşturma kapasitesini açıklar. Dönüşümde entropinin sınırlamaları göz ardı edilir. Sistemlerin toplam enerji dönüşümü, yalnızca enerjinin eklenmesi veya çıkarılması ile sağlanabilir. Termodinamiğin birinci kanununa göre (enerjinin korunumu yasası olarak ta bilinir) enerji, dönüştürülebilen bir büyüklüktür. Özel göreliliğe göre, sistemlerin enerji değişimlerinde, kütlelerde de değişiklik olur. Bir sistemin toplam kütle miktarı, enerjisinin bir ölçüsüdür. Bir sistemdeki enerji dönüştürülebildiğinden dolayı, farklı bir hale veya başka bir biçime dönüşebilir. Çoğu haldeki enerji, birçok fiziksel iş yapmak için kullanılabilir. Enerji doğal süreçler veya makinelerde kullanılabilir. Ayrıca ısı, ışık veya harekete dönüşebilir. Örneğin bir güneş pili, güneş ışınımını elektrik enerjisine dönüştürür ve böylece ampul yanar veya bilgisayara güç sağlanır.
  Enerji dönüşümü nedir nasıl oluşur.jpg
  Enerjiyi bir biçimden diğerine dönüştüren cihaza transduser denir.

  Yapısında termal enerji barındıran çoğu enerji biçimi, başka enerji biçimine verimli olarak dönüştürülebilir. Bu verim, potansiyel enerjinin kinetik enerjiye dönüşümünde olduğu gibi bazen %100 olur. 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Enerji dönüşümü bir birimin diğerine aktardığı dönüşüme bizler enerji dönüşümü adı verilir.enerji dönüşümü tıpkı doğada yaşanan olaylar ve bu olaylar sonucunda oluşan enerji kaynaklarıdır.
+ Yorum Gönder