+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Coğrafya Forumunda Hazar Denizine Kıyısı Olan ülkeler Hangileridir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hazar Denizine Kıyısı Olan ülkeler Hangileridir
  Hazar Denizine Kıyısı Olan ülkeler Hangileridir Kısaca Bilgi


  Uzayda dolanan Uluslararası Uzay İstasyonu ve ardında yer alan Hazar Denizi'nin yukarı kısımları
  Hazar Denizine Kıyısı Olan ülkeler Hangileridir.jpg
  Hazar denizi Türkmenbaşı şehri Türkmenistan

  İklimi bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kuzey bölümünde kara iklimi orta ve güney bölümünde ise ılıman iklim hakimdir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 24-26 °C arasında değişir. Kış aylarında ise -10 ile +10 °C arasındadır. Ortalama senelik yağış miktarı 200-1700 mm arasındadır.

  Hazar Denizinde Türkmenistan kıyısında Kuları Kalpin Çeleken Aşur Ada Koğurçı; Azerbaycan kıyısında Pir AllaniNogaras Bakü Adası Kum Zire Taş Zire Sarı; Dağıstan kıyısında Çeçen Adaları vardır. Bunlardan Çeleken ve Pir Allahı’de petrol üretilmektedir.

  Hazar Denizine dökülen belli başlı ırmaklar ise; kuzeyde İdil Ural ve Emba; doğuda Etrek; batıda Kuma Terek SulakSamur Kur Astara Çayı güneyde ise Kızıl Ören Irmağının Gılan ve Sefidrüd kollarıdır.

  Denize kıyısı olan ülkeler
  Kuzeybatıda;

  Rusya

  Kuzeydoğuda;

  Kazakistan

  Doğuda;

  Türkmenistan

  Batıda;

  Azerbaycan

  Güneyde;

  İran 2. Abdulnasır
  Devamlı Üye

  Hazar denizi ilk olarak Kuzeybatıda Rusya fedarasyonu,Kuzeydoğuda Kazakistan,Doğuda Türkmenistan,Batıda Azerbaycan,Güneyde İran olarak belirtilebilir.
+ Yorum Gönder


hazar denizine kıyısı olan ülkeler,  hazar denizi ne komşu ülkeler,  hazar bölgesi,  hazar denızıne kıyısı olan ulkeler hangılerıdır,  hazar havzasina kiyisi olan ulkeler