+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda 29 ekim cumhuriyet bayramı yazıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  29 ekim cumhuriyet bayramı yazıları

  29 ekim cumhuriyet bayramı yazıları hakkında bilgi

  29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi yani TBMM Cumhuriyeti ilan etmişti. Bu önemli olay sebebiyle; 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır. Milli bayramlarımızdan biri olan Cumhuriyet Bayramı, 19 Mayıs 1919da başlayan ve 29 Ekim 1923te Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle mutlu bir sonla noktalanan serüvenin günümüze kadar yansıyan meyvelerinden biridir.

  29 Ekim tarihinin bayram olarak kabul edilmesi ise 2 Şubat 1925te gerçekleşmiştir. Dışişleri Bakanlığı bu konuda bir kanun teklifi yapmış ve bu teklif sonrasında 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı olarak ilan edilmiştir.
  Cumhuriyet Bayramı ile İlgili Bir Yazı

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  Osmanlı İmparatorluğu’nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı.1914te başlayan Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın belli başlı devletleri katıldı.Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi.Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar,Fransızlar,İtalyanlar tarafından paylaşıldı.

  Ulusuna inanan, güvenen Mustafa Kemal Paşa,19 Mayıs 1919da Samsun’a geldi.Erzurum’da,Sivas’ta kongreler düzenledi.Mustafa Kemal Paşa “Tek bir egemenlik var,o da Milli egemenliktir.Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır.” diyordu.Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplandı.

  Meclis, Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti.Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.Bir yandan efeler,dadaşlar,seğmenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular.Öte yandan düzenli ordular İnönü’de,Sakarya’da,Dumlupınar’da savaştılar.Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.

  Tahtını, rahatını düşünen padişah, yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu.Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.

  İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923te ilk toplantısını yaptı.13 Ekim 1923te Ankara Başkent oldu.Atatürk; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra,çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı.28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı.Onlara , “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.”Dedi.

  29 Ekim 1923 günü Atatürk,milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi.Meclis önergeyi kabul etti.Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu.Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.Cumhuriyet’in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.

  Cumhuriyet;yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir.Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir.Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur.Cumhuriyet’i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın ödevidir.

  Kaynak: kultur.gov.tr
 2. Mesport
  Moderators

  CUMHURİYET

  Bir zamanlar yurdumuzda
  Bir başka devlet varmış,
  Başındaki padişah
  Ne isterse yaparmış.

  Millet onun yanında
  Köle imiş, kul imiş,
  Türklerin vatanında
  Yıllar sürmüş bu gidiş.

  Vatan kalmış bakımsız
  Millet fakir perişan
  Sönüp gitmiş eski hız
  Yurda saldırmış düşman.

  Atatürk padişaha
  Düşmana karşı durmuş,
  Yurdumuzu kurtarmış
  Cumhuriyeti kurmuş.

  İ. Hakkı TALAS

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Cumhuriyet Bayramı her yıl 29 Ekim kutlanır büyük bir savaştan sonra cumhuriyeti ilan ettik gençlerimizi ve her kuşak bilmelidir Cumhuriyet Memleketimize Milletimize çok şey kazandırılmıştır
+ Yorum Gönder