+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda İsrail'in Kuruluşu Bağımsızlığı Meydana Gelişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İsrail'in Kuruluşu Bağımsızlığı Meydana Gelişi
  İsrail'in Kuruluşu Bağımsızlığı Meydana Gelişi

  İsrail'in doğuşu İsrail'in doğuşu hakkında


  İsrail'in doğuşu / İsrail'in Oluşumu / İsrail'in Kuruluşu Bağımsızlığı Meydana Gelişi
  İsrail'in doğuşu

  Tarih 1800 : İsrail adında bir ülke yoktur. Endülüs'ten kaçan yahudilerin Osmanlı'ya sığınmasının ardından, Osmanlı yahudileri kaydetterip Balkanlar civarında ikamet ettirmeye başlamıştır.

  Tarih 1800-1900 : Yahudiler birleşmeye başladılar. Osmanlı'nın yahudi kayıtları bu tarihler arasında yanlışlıkla (!) çıkan yangınlarla yok olmaya başladı.

  Tarih 1900-1920 : Yahudiler Osmanlı'nın devlet içine sızdılar ve ekonomik bir çok avantaj sağladılar. Kısa süre içinde dünya ekonomisinde söz sahibi oldular. İşin kötü yanı yabancı güçler tarafından "ileride lazım olur" düşüncesiyle destekleniyorlardı.

  Yahudilerin amaçları bir devlet kurmaktı. Zaten Tevrat'a göre onlar Dünya'nın efendileriydi. Vadedilmiş topraklar onların olmalıydı. Bu amaçla II. Abdülhamid'den Filistin (Vadedilmiş Toprakların küçük bir bölümü)'i Osmanlı'nın bütün borçlarının silinmesi ve dış politikada desteklenmesi karşılığında istediler. Abdülhamid "Milletimin kanıyla aldığı toprakları parayla satamam. Hesabını veremem" dedi ve sonraki ısrarları da reddeti. Osmanlı'dan umdukları desteği bulamayan Yahudiler Filistin topraklarını arsa arsa satın almaya başladılar


  Tarih 1948: Yahudiler satın aldıkları arsalarda toplanmaya başladılar. Kısa sürede 1.000.000'u buldular. Ve Filistin'e İsrail devletini toprakları üzerinde kurduklarını ilan ettiler. O sıralarda Filistin'de Osmanlı'ya yardım etmelerinden kaynaklanan bir ekonomik çöküntü vardı. Buna karşı koyamadılar.

  Tarih 1948 - 2009: İsrail Dünya ekonomisinde 1. isim oldu. Öyle ki kendilerinin olmayan şirketlerden yardım alır oldular. Filistin topraklarını işgale devam ettiler ve gittikçe yayıldılar. Şu an bu işgal sürmektedir. Filistin bu işgale karşı ordusu olmadığından direnişe gerilla olarak devam başlamıştır. Bu direnişin en önemli liderlerinden biri Yaser Arafat idi. Arafat, El-Fetih isimli örgütü uzun süre yönetmiştir. Ayrıca Dünya devletleri tarafından meşru kabul edilen birkaç örgütten biridir. Söylemlerinde terörü lanetler. Ardından Hamas isimli örgüt "Filistin, Müslüman olmayanlarla çevrili bir ülke olamaz" söylemleriyle askeri güç kullanımını kurtuluşun çaresi olarak gören bir politikayla kuruldu. Hamas'ın Eylemleri İsrail'in içinde sivilleri hedef aldığı için El-Fetih ile çatışmaya başlamıştır. Ayrıca Filistin'in haklarını meşru olmayan bir yöntemle korumaya çalıştığı için bir süre İsrail tarafından desteklenmiştir.

  Cem Sultan olayı esnasında, Osmanlı'nın Kuruluş aşamsının en kötü durumunda olmasına rağmen I. Beyazıd Endülüsteki Yahudilerin isteklerine hayır dememiş ve onları kurtarmak için elinden geleni yapmıştır.

  Hamas şu an bir direniş örgütüdür. İsrail'in her yere misket bombası atmasını, yüzyıllardır topraklarını işgal etmesini, 20 yıldır saldırılar düzenleyerek çocukları katletmesini hoş karşılamayan teşekkür etmek istemeyen bir haldedir. Lakin kendilerini savundukları silah gerillaların özelliği halini alan Kalaşnikof'tur. İran'dan geldiği iddia edilen bu silahlar İsrail'inkilerle karşılaştırılamaz. Bu nedenle çaresiz Hamaslılar basit bir örgütlenme ile yıldırma amaçlı eylemler yapıyorlar.

  Şu anki poitikaları hoş olmayabilir. Ama onlar da kendilerince haklı, en önemli şartlarından:

  *İsrail Gazze Ablukasını Kaldıracak.
  *İşgal ettikleri topraklardan çekilecek

  İsrail Bunları kabul etmemekle katliama devam etmektedir.

  Kısacası 100 yıl içerisinde Filistin isimli devlet yerini Gazze şehrine ve Batı Şeria isimli ablukalar ve ambargolarla çevrili yerlere bırakmıştır.
 2. Acil

  İsrail'in Kuruluşu Bağımsızlığı Meydana Gelişi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder