+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı ve Öncesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı ve Öncesi
  18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Savaşı ve Öncesi

  Çanakkale Deniz Savaşı ve Öncesi Hakkında Bilgi


  Boğaz savunması, girişten itibaren "Dış-Orta-İç Tabyalar" olmak üzere üç savunma grubu halinde tertiplenmişti. Boğaz kıyıları boyunca 20 tabyamızda, çoğunluğu kısa menzilli ve eski model, 170 adet top mevzilendirilmişti. İtilaf Devletlerinin savaş gemilerinde çoğunluğu büyük çaplı uzun menzilli 247 adet en modern toplar bulunmaktaydı.
  İtilaf Devletlerinin Akdeniz Başkomutanı Amiral Carden, Boğazı geçerek İstanbul'a girmek için üç aşamalı saldırı planı yapmıştı. İstanbul'a bir ay içinde ulaşacağını hesaplamıştı. Plan gereğince, 3 Kasım 1914 günü 7 zırhlı ile Boğaza bir keşif taarruzu yaptı. Girişteki tabyalarımız zarar gördü. İkinci saldırıyı 19-25 Şubat 1915 tarihleri arasında 7 gün süreyle devam ettirdi. Türk topçusunun atış menzili dışından yapılan bombardımanlar etkili oldu. 19 topumuz ve Boğaz girişindeki tabyalarımız kullanılamaz hale geldi. 26 Şubat günü düşman donanması Boğaza girdi orta kesimdeki tabyalar 8 saat süreyle kesintisiz bombardımana tabi tutulup sarsıldı. Bu başarılar üzerine Amiral Carden, Londra'ya çektiği bir telgrafta, 14 gün içerisinde İstanbul'a ulaşabileceğini müjdeliyordu. Amiral, hazırlıklarını tamamlamaktaydı. Son darbe 18 Martta indirilecekti. Ne var ki, kağıt üzerinde yapılan bu savaş planında, Türk'ün kahramanlığı ve savaş azmi hesaba katılmadığı için evdeki hesap çarşıya uymayacaktı.
 2. Ezlem
  Üye

  Konumu itibarıyla diğer ülkelerin almak istedikleri Çanakkale boğazı ingilizlerin ve diğer ülkelerin mükemmel tarif ettikleri donanmalarıyla kahraman şehitlerimizin ve Türk halkının azmiyle çanakkale geçilememiştir.

+ Yorum Gönder