+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Kurtuluş Savaşını başlatan ilk kurşunu kim sıkmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kurtuluş Savaşını başlatan ilk kurşunu kim sıkmıştır
  Kurtuluş Savaşını başlatan ilk kurşunu kim sıkmıştır


  Kurtuluş Savaşını başlatan ilk kurşunu kim sıkmıştır hakkında bilgi
  Kurtuluş Savaşı fiilen Atatürk' ün 19 Mayıs 1919' da Samsun' a çıkmasıyla başlamıştır.
  Millî Mücadele’nin başlamasına sebep olan ilk kurşunun kim tarafından atıldığı tartışılmaktadır.

  kurtulusavanbalatanilkk.jpg
  Resmî kayıtlarda ve ders kitaplarında ilk kurşunun, İzmir’in işgâli esnasında (15 Mayıs 1919) Gazeteci Hasan Tahsin Recep (Osman Nevres) tarafından atıldığı yazılmaktadır.
  Yazar Kadir Aslan’ın geliştirdiği bir teze göre ilk kurşun; Hasan Tahsin’den takrîben 5 ay önce Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Karakese Köyü’nden Mehmet Çavuş (Kara) tarafından, Fransız ve Ermeni işgâlcilerine karşı 19 Aralık 1918’de atılm
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Kurtuluş savaşı ne zaman nasıl niçin nerde başladı

  Kurtuluş Savaşı, 1. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu'nun savaşı kazanan devletlerce işgali sonucunda Misak-ı Milli sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak için girişilen çok cepheli siyasi ve askeri mücadelenin adıdır. 1919-1922 yılları arasında gerçekleşmiş ve 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması ile resmen sona ermiştir. İstiklal Harbi veya Milli Mücadele olarak da bilinir.
  Not: Kurtuluş Savaşımızın başlangıç tarihi Mustafa kemal Atatürk' ün Samsun' a çıktığı tarih olan 19 Mayıs 1919 olarak kabul edilir. Kurtuluş Savaşı resmen 24 Temmuz 1923 de Lozan antlaşması ile resmen sona ermiştir.

+ Yorum Gönder