+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Egemenliğimizin sembolleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Egemenliğimizin sembolleri nelerdir
  Egemenliğimizin sembolleri nelerdir

  Egemenliğimizin sembolleri hakkında bilgi


  Turkiye.jpg

  Ulusal egemenlik, bir milletin vazgeçilmez değerlerinden biridir. Ulusal egemenliğe sahip milletlerin, bu egemenliği simgeleyen sembolleri vardır.
  Bu semboller şunlardır:

  1: Bayrak
  2: Milli Marş
  3: Para Birimi
  4: Anayasa

  Bayrak
  Bayrak, bir ülkeyi,bir kurumu,bir örgütü veya bir topluluğu simgeleyen genelde kumaştan yapılan ve direğe asılan bir nesnedir.

  Bayrak :Bir ülkenin, sembolün, kavramın, topluluğun, grup ve kurumun belirli kurallara göre belirli kumaşlara yapılmış haline bayrak denir. Bayrak günümüzde belirli bir yasal prosedürü olan bir yapım biçimidir.

  Milli Marş
  Ulusal marş, özlü dizeleriyle bir ulusun, yurt ve bayrak sevgisini, özgürlük, bağımsızlık ve çağdaşlık tutkusunu yansıtan marştır.

  Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı, Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış ve 12 Mart 1921de, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kabul edilmiştir. İstiklal Marşı’nın bestesi ise Zeki Üngör’e aittir.

  Özellikle ülkemizdeki spor müsabaklarının seramonisinde İstiklal Marşı söylenmektedir.Bir ülkenin bağımsızlığını sembolleyen ulusal marşların ülke için çok önemli bir değeri vardır!

  Para
  Para bir milletin ekonomik bağımsızlığını temsil eder.

  Anayasa
  Her ulusun, kendi değerlerine özgü bir anayasası vardır. Bu anayasa, ulusun ortak kararlarını ve değişmez özelliklerini yansıtır. Anayasa, bir devletin yönetim biçimini belirtir. Devletin temel kanunudur. Vatandaşların temel hak ve görevlerini bildirir.

  Ulusal Egemenlik ve bağımsızlık sembolleri bizim için neden önemlidir?
  Ulusal Egemenlik ve bağımsızlık sembolleri bizi biz yapan değerlerdir. Bu sebepten dolayı onlara saygı duymalı ve değer vermeliyiz. Ya sizce neden önemlidir.
 2. Ezlem
  Üye

  Bayrak en önemli sembolümüzdür.Üstündeki al kırmızı kanımızı şehitlerimizi simgelemektedir.İstiklal Marşımız ona keza mükemmel yazılmıştır.Anayasamız da ,para birimimizde egemenlik simgelerindendir.

+ Yorum Gönder


egemenliğimizin sembolleri,  egemenliğimizin sembolleri nelerdir yazı,  egemenlıgımızın sembollerı ıl