+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Türk marşları ve notaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türk marşları ve notaları
  Türk marşları ve notaları


  Cumhuriyet bayramı ve notaları


  Cumhuriyet’in notaları yeniden hayat buldu. Tekfen Filarmoni Orkestrası’nın Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda verdiği konserde ilk kez seslendirilen 12 farklı İstiklal Marşı bestesi

  Konserle eşzamanlı olarak yayımlanacak kitap, İstiklal Marşı'nın ilginç öyküsünü anlatıyor.

  NTV-MSNBC
  Güncelleme: 09:19 TSİ 29 Ekim 2008 Çarşamba

  t-rk-mar-lar-ve-notalar-1.jpgTürk marşları ve notaları2.jpg
  İSTANBUL - Tekfen Vakfı, araştırmacı-yazar Mehmet Altun ile Cumhuriyet’imizin 85. yılında tarihin tozlu sayfalarında unutulan 12 milli marş bestesini ilk kez bir araya getirdi. 1921 yılında, İstiklal Marşı için açılan beste yarışmasına katılan eserler, 24 Ekim 2008 tarihinde İstanbul’da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek özel bir konserle seslendirildi. Konser, bugün saat 14.15’de NTV’de yayınlanacak  Mehmet Akif Ersoy’un Milli Mücadele Dönemi’nde kaleme aldığı şiirin 12 Mart 1921 tarihinde milli marş güftesi olarak kabulünün ardından bu sözler için açılan beste yarışmasına katılan eserler, 87 yıl sonra ile ilk kez bir araya geldi.


  Araştırmacı-yazar Mehmet Altun ve ekibinin resmi ve özel arşivlerde yürüttüğü uzun süreli çalışmalar sonucunda, yarışmaya katıldığı tespit edilen bestelerden 11 tanesinin orijinal notalarına ulaşıldı. Kazım Karabekir Paşa’nın yine aynı dönemde ancak yarışma dışı bestelediği, güftesi de kendisine ait “Türk Yılmaz” adlı eseri de 12’nci marş olarak diğer eserlerin yanında yerini aldı. Notaların orkestra aranjmanları, projenin sanat danışmanı ve aynı zamanda bestecilerinden biri olan Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Uçarsu önderliğinde, çağdaş Türk müziğini başarıyla temsil eden günümüz sanatçıları; Nevit Kodallı, Çetin Işıközlü, Emre Aracı, Hüseyin Sermet, Betin Güneş, Turgay Erdener, Özkan Manav, Ayşe Önder, Ertuğ Korkmaz tarafından özüne sadık kalınarak hazırlandı.

  1 Güfte, 12 Beste hakkında her şey

  Bu besteler, Tekfen Filarmoni Orkestrası tarafından 24 Ekim 2008 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen Cumhuriyet konseri ile sanatseverlerle buluştu. Şef Saim Akçıl yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ile birlikte, TRT İstanbul Gençlik Korosu, Şenol Talınlı (tenor), Sumru Ağıryürüyen (vokal) Hüseyin Sermet (piyano), Ercan Irmak (ney), Göksel Baktagir (kanun), ve Yurdal Tokçan (ut) gibi usta isimler konserde sahne alacak. Kapanışı resmi İstiklal Marşımız ile yapılacak gecede, o dönemin atmosferini seyirciye daha iyi hissettirmek amacıyla eserler arası geçişlerde, tiyatro yönetmeni Yücel Erten’in sahneye koyduğu narasyon ve anekdotlara da yer verildi. Bu sayede Milli Mücadele Dönemi’nin duyguları Arsen Gürzap ve Yetkin Dikinciler’in anlatımıyla yeniden yaşatılmış oldu.

  Bugün saat 14.15’de NTV’de de yayınlanacak olan konserden elde edilen gelir, Tekfen Vakfı’nın eğitim bursu fonuna aktarıldı.

  ESKİ MİLLİ MARŞLAR YENİDEN YORUMLANIYOR
  Mehmet Altun ve ekibinin resmi ve özel arşivlerde yürüttüğü kapsamlı çalışmalar sonunda, yarışmada değerlendirmeye tabi tututlan 55 besteden 11 tanesinin notası bir araya getirildi. Bu eserler arasında Lem’i Atlı’nın notaları ise ilk kez ortaya çıkarıldı.

  Notaların ulaşıldığı kaynaklar:
  İsmail Zühdü Bey’in notaları Osmanlı Arşivi’nden, Abdülkadir Töre’nin notaları kendi yazdığı Usul-i Talim-i Keman adlı kitabın orijinalinden, Osman Zeki Bey’in notaları yarışmaya gönderildiği sırada yayımlandığı Dergâh adlı dergiden, İsmail Hakkı Bey’in notalarına Prof. Dr. Nuri Özcan’ın arşivinden, Mehmet Zati, Kemani Mustafa, İsmail Hakkı, Ali Rıfat Beylerin notaları ise sahaflardan elde edildi.

  Gün ışığına çıkan Milli Mücadele Dönemi’nin bu unutulan notaları sadece konserle değil, hazırlamakta olan kitapla da tüm meraklılarıyla paylaşılacak. Mehmet Altun’un kaleme aldığı kitapta, Milli Marş’ın seçilmesi öncesinde Millet Meclisi tutanaklarına geçmiş hararetli tartışmalardan gazetelere konu olmuş ilginç haberlere, bestecilere ait anekdotlardan farklı yorum ve önerilere kadar bugüne kadar bilinmeyen birçok ilginç bilgi ve belge ile birlikte yarışmaya katılan bestelerin hikâyesi de yer alacak.

  Projeye, NTV, Toros Tarım, Temsa Global, AMB Production, Ofset Yapımevi de katkıda bulundu.  KONSER KÜNYESİ


  Şef Saim Akçıl yönetiminde Tekfen Filarmoni Orkestrası
  Sahneleyen: Yücel Erten


  TRT İstanbul Gençlik Korosu
  Arsen Gürzap, Yetkin Dikinciler - Narasyon
  Şenol Talınlı - Tenor
  Sumru Ağıryürüyen - Vokal
  Hüseyin Sermet - Piyano
  Ercan Irmak - Ney
  Göksel Baktagir - Kanun
  Yurdal Tokcan - Ut
 2. Acil

  Türk marşları ve notaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


istiklala marşının notaları orjinal,  çağdaş Türk marşları