+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Kıbrıs savaşı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kıbrıs savaşı
  Kıbrıs savaşı

  Kıbrıs Barış Harekâtı

  k-br-s-sava-1.gifKıbrıs savaşı 2.jpgKıbrıs savaşı 3.jpgKıbrıs savaşı 4.jpgKıbrıs savaşı 5.jpg


  Kıbrıs Barış Harekâtı, 20 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti DevletiTürk Silahlı Kuvvetleri'nin Garanti Anlaşması'nın III. maddesine istinaden gerçekleştirdiği askerî harekâtın adıdır.
  1571’de Osmanlı yönetimi Kıbrıs’ta yer aldı. Daha önce Ada’da VenediklilerOsmanlı yönetimi, Venedikliler’in elindeki mülkü Rum Ortodoks Kilisesi’ne aktardı. Kiliseye geniş yetkiler verdi. Böylece Rum Kilisesi’ne ve toplumuna güç geldi. Giderek bu güç Türkiye’den gelip yerleşen Türkler’e karşı kullanılacaktı. egemendiler.
  1878’de Rusya karşısında zor durumda kalan Osmanlı, Kıbrıs’ın yönetimini geçici olarak İngiltere’ye verdi. Birinci Dünya Savaşı’nda da İngiltere, Kıbrıs’a el koydu. 1950’lerin sonlarında bağımsızlık hareketi başladı ve uluslararası anlaşmalara dayanan bir Türk-Rum Ortak Devleti kuruldu. Fakat Rumlar böyle bir Ortak Devlet’e razı olmadılar. Kıbrıs’ın tüm yönetimine kendileri el koyma yoluna gittiler; anlaşmaları, uluslararası anlaşmaları çiğneyerek ve Anayasayı çiğneyerek ve soykırımla Türkler’e saldırılarda bulunarak, Rumlar, 1963 yılında Ortak Devlet’i yıktılar
 2. Ezlem
  Üye

  Yakın tarihimizin en son savaşıdır.Bu savaş aslında Yunanistan ve Türkiye Arasında olmuştur. Kıbrıs'taki Türklerin gördükleri kötü muamele üzerine başlamış ve alnımızın akıyla çıkmışızdır.

+ Yorum Gönder


kıbrıs savaşı,  kıbrıs barış harekatı,  kibris savasi,  kibris,  KIBRIS SAVAŞI