+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Canakkalede sehit dusen yozgatli kinali ali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Canakkalede sehit dusen yozgatli kinali ali
  Çanakkalede Şehit Düşen Yozgatli Kınalı Ali

  Çanakkale Zaferinde Şehit Düşen Bir Kahraman  Ben Tokat'ın Zile İlçesinde Yaşıyorum Adım Furkan Ben Çanakkale Zaferinde Şehit Düşen Bir Kahramanın yani Kınalı Ali'nin Hikayesini Anlatacağım Çoğunuz Biliyorsunuzdur Belki Ama Yinede Bilmeyenler Olabilir Başlıyorum


  Üst teğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor bir taraftan da onlarla sohbet ediyordu. Bir ara saçının ortası sararmış bir çocuk gördü. Merakla “Adın ne senin evladım?” der. Çocuk “Ali” diye cevap verir.

  “Nerelisin?” der. Ali “Tokat Zilede'nim” der. “Peki evladım bu kafanın hali ne?” Ali “Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım.” der.

  “Neden?” der komutan. Ali “Bilmiyorum komutanım” der. “Peki gidebilirsin Kınalı Ali” der. O günden sonra herkes ona Kınalı Ali der. Herkes kafasındaki kınayla dalga geçer. Kısa surede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanır.

  Bir gün ailesine mektup yazmak ister. Ali'nin okuma yazması da yoktur. Arkadaşlarından yardım ister ve hep beraber başlarlar yazmaya: “Sevgili anne babacığım, ellerinizden öperim. Ben burada çok iyiyim; beni merak etmeyin” diye baslar. Kardeşlerini, köydekileri sorduktan sonra, kendilerini merak etmemelerini, kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile ilerleyemeyeceğini yazdırır.
  canakkalede-sehit-dusen-yozgatli-kinali-ali.jpg
  Gururla mektubu bitirir; neden sonra aklına gelir ve yazının sonuna anasına NOT düşer: Ali’nin kendisinden hemen sonra askere gelecek bir kardeşi daha vardır. “Anacağım, kafama kına yaktın; burada komutanlarım ve arkadaşlarım benle hep dalga geçtiler. Sakın kardeşim Ahmet’e de yakma, onunla da dalga geçmesinler. Ellerinden öptüm” diye bitirir. Aradan zaman geçer İngilizler kati netice almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenirler. Bu cepheyi savunan erlerimiz, teker teker şehit düşmüşlerdi. Bunlara takviye olarak giden yedek kuvvetlerde yeterli olmamış, onların sayıları da epey azalmıştı. Gelibolu düşmek üzereydi. Kınalı Ali’nin komutanı da olayı görüp yerinde duramıyordu. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildi. Onlar yeni gelmişti, onları insan bedeninin sungu ve mermilerle orak gibi biçildiği bu yere dua ediyordu. Komutanlarının bu düşünceli halini gören ve durumun vahametini bilen Kınalı Ali ve arkadaşları komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Komutanları onları ölüme gönderdiğini bile bile çaresiz gönderir. Kınalı Ali'nin bölüğünden kimse sağ kalmaz, hepsi şehit olmuştur. Aradan zaman geçer. Kınalı Ali'nin ailesine yazdığı mektubun cevabı gelir. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verirler. (Bu mektubun aslı Çanakkale müzesinde sergilenmektedir.) Babası anlatır. “Oğlum Ali nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim, selam ederim. Öküzü sattık, paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Zaten artık Zahire’ye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da. Siz sakın bizi merak etmeyin, bizi düşünmeyin” der ve koyu akrabalarını anlatır ve mektubu bitirir. “Ali, ananın da sana diyeceği bir şey var.” “ Oğlum Ali, yazmışsın ki ‘Kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma’ demişsin. Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle senle dalga geçmesinler.
  Bizde 3 şeye kına yakarlar.
  Gelinlik kıza; gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye.
  Kurbanlık koça; ALLAH’A kurban olsun diye.
  Askere giden yiğitlerimize; vatana kurban olsun diye
  Gözlerinden öper selam ederim. ALLAH’A emanet olun”

  Memleketlim olan Kınalı Ali ' ye Rahmet Diliyorum Ve Herkesin Dualarını Bekliyorum


  Ve Şehrimizde ki Kınalı Ali Anıtı Arkadaşlar Lütfen Gerçekleri Değiştirmeyelim Bazı Yerlerde Söylentiler Var Yozgatlı ve Başka Şehirler de Diyorlar Ama Gerçek olan Tokat Zile
 2. Acil

  Canakkalede sehit dusen yozgatli kinali ali isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kınalı ali,  kinali ali,  çanakkale kınalı ali,  kınalı ali hikayesi