+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi
  Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi

  Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi hakkında bilgi


  Çanakkale savaşında atatürkün rütbesi.jpg

  1-Kurmay Yüzbaşı .. 1905 İlk göerev yeri olan Şam'a atandığı zaman
  2-Binbaşı .. 27 Kasım 1911Trablusgarp Savaşı sonrası
  3-Yarbay 1 Mart 1914 Şam'da Askeri Ataşe iken
  4- Albay . 1 Haziran 1915 Çanakkale Savaşı sonrası
  5-General . 19 Mart 1916 Tuğgereral rütbesine atandı
  6- Mareşal TBMM tarafından Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra verilmiştir.
 2. Ezlem
  Üye

  Mustafa Kemal Atatürk 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde görev yapmıştır. Anafartalar, Arıburnu ve Conkbayırı'nda görev yapan Atatürk oldukça başarılı olmuştur.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Çanakkale Savaşında Atatürk'ün Görevi

  Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Savaşları sırasında Anafartalar Grubu Komutanlığı görevini üstlenmişti. 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazını geçmeye kalkan İngiliz ve Fransız donanmasına ait zırhlılar ağır kayıplar verince İtilaf devletleri Gelibolu Yarımadası üzerinden 25 Nisan 1915′te Arıburnu’na asker çıkarmıştır, Bu sırada burada Mustafa Kemâl’in komutasındaki 19.Tümen bulunmaktadır. Mustafa Kemal komutasındaki 19.Tümen, Conkbayırı’nda bu çıkartmayı bütün imkânsızlıklara rağmen durdurarak büyük bir başarı kazanmıştır. Bu durum bütün dünyanın dikkatlerini Mustafa Kemal üzerine çekmiştir. İşte Mustafa Kemal, Çanakkale Cephesinde kara savaşlarındaki bu muvaffakiyeti neticesinde albaylığa yükseltilmiştir.. İtilaf Devletleri Anafartalar’da, Conkbayırı’nda ve Kireçtepe’de Mustafa Kemal komutasındaki Türk askerinin mücadeleci gücü ve azmi karşısında başarısızlığa uğramıştır.

  Mustafa Kemal Çanakkale’de eşi benzeri dünya tarihinde görülmemiş üstün bir başarıya imza atarak adeta bir kahramanlık destanı yazmış böylelikle İtilaf Devletlerine “Çanakkale geçilmez! ” dedirterek tarihe mal olmuştur.

+ Yorum Gönder


çanakkale savaşında atatürkün rütbesi,  atatürk çanakkale ilk hangi görev ve rütbeyle atandı,  atatürk çanakkaleye hangi görev ve rütbeyle atandı,  atatürkün çanakkale savaşındaki rütbesi,  ataturk çanakkaleye hangi gorev ve rutbeyle atandi