+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Hatay Cumhuriyeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hatay Cumhuriyeti
  Hatay Cumhuriyeti

  Hatay Cumhuriyeti (Arapça: Lva' Alaskandarune - İskenderun Tugayı) günümüzde Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı Hatay ilinde 7 Eylül 1938 ile 23 Haziran 1939 tarihleri arasında kurulan devlettir. 23 Haziran 1939 günü Türkiye'ye katılmıştır.

  1937'de Milletler Cemiyeti kararıyla Hatay sorununun çözümü için kurulmuştur. Cumhuriyet'in kuruluşu Hatay Millet Meclisi'nin 2 Eylül 1938 tarihli kararıyla ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanlığına Tayfur Sökmen seçilmiştir. Devletin resmi dili Türkçe, ikinci dili ise Fransızca olmuştu ancak Arapça eğitim veren okullar Arapça eğitime
  www.alasayvan.net devam edeceklerdi. Taslakta içişlerinde bağımsız olarak düşünülmüş, dışilişkiler, mali ilişkiler, gümrüklerin ve toprak bütünlüğünün Fransa ve Türkiye tarafından denetim ve güvence altına alınmasına karar verilmişti.

  Hatay Cumhuriyeti.gif
  Hatay devleti pulları
  Bütün karar ve yürütme organları Türk nüfusunun yönetiminde olan Hatay Cumhuriyeti'nin statü gereği Suriye'ye olan bağımlılığı sorun yaratıyordu. Bu nedenle, aşama aşama gerçekleştirilen değişikliklerle Türkiye Cumhuriyeti'ne
  www.alasayvan.net bağlanmaya doğru giden Hatay, II. Dünya Savaşı'nın yaklaşması nedeniyle Fransa'nın da ısrarcı olamamasından ve Fransa'nın Türkiye ile savaşmayı göze alamamasından yararlanarak 29 Haziran 1939'da Meclisinin aldığı karar doğrultusunda Türkiye'ye katıldı.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Hatay 20 yıla yakın bir süre boyunca Fransızların hakimiyeti altında kalmıştır ancak Atatürk sürekli Hatay konusu üzerinde durmuş burayı Türkiye topraklarına katmak istiyordu. Mustafa Kemalin ölümünden sonra ancak bu gerçekleşmiştir. Hatay meclisinde yapılan oylamayla Hatay Türkiyeye dahil olmuştur.
+ Yorum Gönder