+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Çanakkale destanının özeti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çanakkale destanının özeti
  Çanakkale destanının özeti

  Çanakkale destanını  İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.
  anakkaledestann.jpg
  Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı muharebelerinin cereyan ettiği bölümü olarak bilinir. Bu savaşlar Türk Milleti'nin sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfasıdır. Türk Milleti'nin geçit vermediği deniz ve kara savaşlarının ardından 1. Dünya Savaşı uzamış ve düşman kuvvetlerinin bir günde zafere ulaşma ümidi yok olmuştur. Eğer, kaharaman Türk Askerimiz canını keskin kurşunlara siper etmeseydi, İstanbul işgal edilir ve vatan istilaya uğrardı. Türkiye'nin dört bir yannından gelen Mehmetçiklerimiz Çanakkale’de destan yazmışlardır.


  Çanakkale Muharebeleri, dünya tarihinde ender rastlanan deniz ve kara savaşlarından biridir.Siyasî açıdan, birçok emelin, ihtirasın, idealin düğümlendiği; askerî açıdan, insan gücünün, azminin, inancının yanısıra, âlet, edevat ve teçhizatının yeterince denge kuramadığı; vatanını savunanlarla istilâya gelenlerin birbirlerini boğazlamak, yok etmek üzere yarım milyonun üzerinde insanın hayatlarını kaybettiği veya sakat kaldığı ve sonuçları itibariyle de, geçmişte olduğu gibi, birçok yanlış hesabın suya düştüğü bir savaştır.
 2. Ziyaretçi

  bence çok güzel bir özet. Bu sayede ödevimden kurtuldum çok mutluyum. Sizede tercih ederim.
 3. Ziyaretçi
  `ATALARIMIZ` bizim için yıllarca savaşmış bınlerce kayıplar vermiştir.Siz bu yıllar suren savaşı nasıl olurda 2 satıra sığdırabildiniz?
 4. Ziyaretçi
  kısaltmalarının nedeni öğrencilere yardım etmek ya işte

 5. Ziyaretçi
  Bence konu ile ilgili pek fazla bilgi verilmemiştir. Ben destanını araştırırken, siz genelde kayıplardan ve devletlerden bahsetmişsiniz. Olsun emeğinize sağlık yine de güzel olmuş.

 6. Ziyaretçi
  Çok güzel bir özet bende ödevden kurtuldum

 7. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş bende ödevden kurtuldum yupi

 8. Ziyaretçi
  Adı üstünde Çanakkale Destanının Özeti bu sana yeterli değilse destanın tamamına bakabilirsin

 9. Ziyaretçi
  Ataturksuz bir canakkale olabilirmiydi ruhumuz canakkake 18mark ruhu dunyanin en buyuk var olus ruhu zafferi simdi daha cok ihtiyacimiz var

+ Yorum Gönder


çanakkale destanı özeti,  çanakkale destanı kısaca,  çanakkale destanı kitap özeti,  çanakkale destanı kısa özeti,  canakkale destani kisa ozet,  canakkale destani ozeti