+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda İstiklal Marşı İle İlgili İlginç Kısa Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İstiklal Marşı İle İlgili İlginç Kısa Bilgiler
  İstiklal Marşı İle İlgili İlginç Kısa Bilgiler

  İstiklal Marşı İle İlgili Bilgiler


  İstiklal Marşı, genel anlamda bir milletin varlığını ve bağımsızlığını gösteren millî sembollerinden biri. Bayrak da böyle bir semboldür. İstiklâl marşları, sembolü olduğu milletin özelliklerini övücü bir dille anlatan bir söz yağpısına ve özel bir besteye sahiptirler. Milletlerin milli günlerinde, resmi törenlerde, çeşitli milletlerarası karşılaşmalarda çalınıp söylenmektedir.

  stiklalmarlelgililginks.jpgİstiklâl Marşı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü anlatır. Cumhuriyetimizin milli marşıdır. 1921 yılanda Milli Eğitim Bakanlığı milli marş yarışması açmış ve bu yarışmaya 724 şair katılmıştır. Bunlar arasından İstiklâl Marşı olacak bir şiir seçilemedi. Bunun üzerine M. Akif Ersoy’un ‘un yazdığı Kahraman Ordumuza adlı şiiri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihindeki toplantısında, Milli Eğilim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunmuş, üyeler ayakta alkışlayıp kabul etmişlerdir.

  İstiklâl Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşına verilen isimdir. Marşın sözlerini Mehmet Akif Ersoy yazmış, bestesini Zeki Üngör yapmıştır.

  İstiklal Marşının Tarihçesi:

  Yıl 1920

  Kurtuluş Savaşı, en kanlı ve en heyecanlı biçimde devam ediyordu. Yurdun dört bucağında halkımız, işgalcilere, sömürgenlere karşı olanca gücümüzle karşı koyuyordu. Düzenli ordumuz Yunan ordusuna ilk tokadını indirmişti İnönü’nde …

  Toplumda milli bilinci güçlendirmek, bağımsızlık coşkusunu artırmak için bir marşa gerek duyuldu. İstiklâl Marşı, bağımsız bir devlet olmanın da gereğiydi. Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa (İnönü), milli marş yazılması için hükümete öneride bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı öneriyi uygun buldu. Bunun üzerine “İstiklâl Marşı Yazma Yarışması” düzenlendi ve 500 lira ödül kondu.

  Yarışmaya katılan 724 adet şiirden hiçbirisi İstiklal Marşı olmaya uygun görülmedi. Mehmet Akif Ersoy’un Kahraman Ordumuza adlı şiiri ise büyük beğeni topladı. 12 Mart 1921 tarihli toplantıda İstiklal Marşı’mız böylelikle seçilmiş oldu.

  Mehmet Akif, yarışmaya konan ödülü almadı. O, bu görevi ordu ve milletimiz adına yerine getirdiğini söylemiştir.
 2. Acil

  İstiklal Marşı İle İlgili İlginç Kısa Bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


istiklal marşı ile ilgili ilginç bilgiler