+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Cumhuriyet nasıl kuruldu kısaca anlatımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Cumhuriyet nasıl kuruldu kısaca anlatımı
  cumhuriyet nasıl kuruldu kısaca


  Osmanlı İmparatorluğu’nda ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914′te başlayan Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın belli öbaşlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar tarafından paylaşıldı.
  Ulusuna inanan güvenen Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919′da Samsun’a geldi. Erzurum’da Sıvas’ta kongreler düzenledi. Mustafa Kemal Paşa “Tek bir egemenlik var o da Milli egemenliktir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır.” diyordu. Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisi’nde toplandı. Meclis Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. Bir yandan efeler dadaşlar seymenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü’de Sakarya’da Dumlupınar’da savaştılar. Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı.
  Tahtını rahatını düşünen padişah yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti.
  İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923′te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923′te Ankara Başkent oldu. Atatürk ; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı. 28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya’da yemeğe çağırdı. Onlara “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” Dedi.
  29 Ekim 1923 günü Atatürk milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verildi. Meclis önergeyi kabul etti.
  Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu. Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet’in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı.
  Cumhuriyet ; yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir. Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir. Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet’i korumak kollamak yaşatmak her yurttaşın ödevidir
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  29 Ekim 1923 Pazartesi günü saat: 20.30’da Cumhuriyet Ankara’da TBMM sinde ilan edildi Anayasanın birinci maddesinde “Türkiye Devletinin hükümet biçimi Cumhuriyettir.” hükmü yer aldı. Aynı günün gecesi Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanlığına seçildi.
 3. Ziyaretçi
  Bu hikâye sayesinde sınavdan 5 aldım ))))
 4. Ziyaretçi
  kısaltmışsınız ama genede biraz uzun.o yüzden 4 verdim

+ Yorum Gönder


cumhuriyet nasıl kuruldu,  cumhuriyet nasil kuruldu,  cumhuriyet nasıl kuruldu kısa özet,  türkiye cumhuriyeti nasıl kuruldu,  cumhuriyet nasıl kuruldu kısaca,  türkiye cumhuriyeti devleti nasıl kuruldu