+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Cumhuriyet Tarihi Forumunda Çanakkale Deniz Savaşları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Çanakkale Deniz Savaşları
  Çanakkale Deniz Savaşları

  Çanakkale savaşları dünyaya Türkün vatanı için nasıl öldüğünü vatan sevgisinin kutsallığını gösteren bir savaştır.Teknolojinin ve askeri üstünlüğünün yeterli olmadığını aynı zamanda iman ve inancın gerektiğini her kes görmüş oldu.250.000 şehit verdik ama yurdumuzu düşmanlara bırakmadık.

  Boğazlara hakim olmak isteyen İngilizler donanmalarının yeterli olacağını düşünmüşlerdir çünkü dönemin en güçlü donanmasına sahiptiler. Üstelik Fransız donanmasını da arkalarına aldıkları zaman artık yenilmez olduklarına inanıyorlardı. O güne kadar hiç bir yenilgi almamış üstelik silahları ve cephaneleri ile ünlü olan İngilizler zayıflamış olan Osmanlıları hemen yenebileceklerini düşünüyorlardı ancak yanıldılar çünkü karşıların da zayıf olmayan ve ülkelerini bırakmak istemeyen bir halk duruyordu. 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  Denizlere hakim olan dünyaya hakim olur.” düşüncesiyle hareket eden İngilizler, boğazları ele geçirmek için donanmanın yeterli olacağına inanıyorlardı. Bahriye Nazırı Churchill’in planları Akdeniz filosu komutanı Amiral Carden tarafından da desteklenince, Lord Fisher’ın şüpheli gördüğü bu harekatın donanma ile yapılmasına karar verildi.
+ Yorum Gönder