+ Yorum Gönder
Takı Modası ve Değerli Taşlar Forumunda Hope elması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hope elması
  Hope Elması Kısa Bilgi

  Mavi elmas, 45.52 karat (9.10 gram), dünyaca ünlü bir elmas.

  Hope elması.jpg

  Sahiplerinden birinin adından ötürü Hope Elması, renginden ötürü Mavi Elmas adıyla bilinen bu taşı Avrupa'ya 1642′de Jean Tavernier adında bir gezgin getirmiştir. Elması Hindistan’da bir Buda heykelinin gözünden koparmıştı.

  Tavernier, elması Fransa Kralı XIV. Louis’e satmıştır. XVI. Louis ise elması karısı Marie Antoinette’e armağan etmişti. 1830′da Daniel Elias adında bir İngiliz, elması 200.000 liraya Banker Hope’a sattı. Hope, elması aldıktan kısa bir süre sonra iflas etti. Daha sonra Kanitovsky adında bir Rus prensi elması satın aldı ve dostu bir kadına armağan etti. Kadın ölünce elmas Yunanlı Simon Monkaricies'in eline geçti. Monkaricies, elması çok yüksek bir fiyatla, II. Abdülhamit’e sattı. Son olarak elması Yunanlı armatör Onasis’in karısı Tina almıştı.


  Elmas şimdi ABD'de National Museum of Natural History müzesindedir. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Hope mavi elmasın lanetli olduğuna inanılmaktadır. Mavi elması kullanan kişilerin çok erken öldükleri ve başlarının beladan bir türlü kurtulmadığı söylense de aslında bu durum bir söylentiden ibaret. Bugüne kadar mavi elmasa sahip olan kimse erken ölmemiş hatta uzun yaşamıştır.
+ Yorum Gönder